Home



U SREDU ŽALBENA PRESUDA "TUTI" I "ŠTELI"




Odluka o žalbama optužbe i odbrane na presudu Mladenu Naletiliću i Vinku Martinoviću, koji su za zločine u Mostaru i okolini osuđeni na 20 odnosno 18 godina zatvora. Počinje dokazni postupak optužbe na suđenju bivšim čelnicima Herceg Bosne. Nastavak svedočenja Momčila Krajišnika i izvođenja dokaza optužbe na suđenjima Milanu Martiću i Vukovarskoj trojki. Završna runda argumenata SCG pred Međunarodnim sudom pravde

Sjedište Tribunala u Den HaaguSjedište Tribunala u Den Haagu

Žalbeno veće Tribunala izreči će u sredu konačnu presudu Mladenu Naletiliću "Tuti" i Vinku Martinoviću "Šteli", koji su prvostepenom presudom osuđeni na 20 i 18 godina zatvora zbog progona Bošnjaka u Mostaru i njegovoj okolini 1993. godine. Na tu presudu žalile su se obe strane: odbrane jer smatraju da su optuženima izrečene "neprimerene kazne", a optužba zato što je prvostepeno veće zaključilo da nema dokaza da su zločini za koje se terete "Tuta" i "Štela" počinjeni na rasnoj, političkoj ili verskoj osnovi.

Na žalbenoj raspravi u oktobru prošle godine Naletelićeva odbrana je istakla da bi za bivšeg zapovednika Kažnjeničke bojne "najadekvatnija bila kazna od 8 godina ili manja." Značajno ublažavanje kazne tražila je i Martinovićeva odbrana, ukazujući da u njegovom slučaju nisu uvažene olakšavajuće okolnosti, kao što su "dobrovoljna predaja" (iz zatvora u Hrvatskoj) i pomoć koju je tokom rata pružao zarobljenim Muslimanima i bošnjačkim susedima. Optužba je, s druge strane, kazne izrečene "Tuti" i "Šteli" ocenila kao "adekvatne", tražeći od Žalbenog veća da ih potvrdi.

Nakon prošlonedeljne uvodne reči tužioca i četvorosatne "prezentacije" optuženog Slobodana Praljka, u utorak 2. maja će izvođenjem prvog svedoka započeti dokazni postupak optužbe na suđenju šestorici bivših političkih i vojnih čelnika Herceg Bosne. Optužene Jadranka Prlića, Valentina Ćorića, Milivoja Petkovića, Bruna Stojića, Berislava Pušića i Slobodana Praljka tužilac je u uvodnoj reči predstavio kao "najmoćnije ličnosti projekta Herceg Bosne", ukazujući da su oni tokom rata imali "veliku vlast" te je sada, po njemu, "vreme da preuzmu i odgovornost."

Bivši politički lider bosanskih Srba Momčilo Krajišnik nastaviće prošle sedmice započeto svedočenje u svoju odbranu koje bi, prema odluci veća, trebalo da traje do 13. juna. Optužba će nastaviti izvođenje dokaza na suđenjima Milanu Martiću i Vukovarskoj trojki oficira bivše JNA.

Zakazana je, takođe, i statusna konferencija u predmetu trojice bivši pripadnika OVK kojima se sudilo za zločine u logoru Lapušnik. Optužba se žalila na oslobađajuću presudu Fatmiru Limaju i Isaku Musliuu, kao i na "neadekvatnu kaznu" Haradinu Bali, osuđenom na 13 godina zatvora. Žalbu je uložila i odbrana Haradina Bale, koja osporava neke od nalaza iz prvostepene presude i traži "značajno ublažavanje kazne."

U drugom haškom sudu, pred kojim se raspravljaju sporovi između država, u utorak 2. maja počeće završna runda argumenata pravnih zastupnika Srbije i Crne Gore. Međunarodni sud pravde će raspravu u sporu "BiH protiv SCG" zaključiti 9. maja ove godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 276

SAMO PRAZNA OBEĆANJA: Kako je Koštunica "obmanuo" Karlu del Ponte
ODBAČENA ŽALBA: Potvrđene kazne "Tuti" i "Šteli"
ODMAZDA: Vojna doktrina Milana Martića
222 DANA ZATOČENIŠTVA: Prvi svedok optužbe na suđenju liderima Herceg Bosne
KO TO TAMO PSUJE: Zašto se Krajišnik izvinjavao ženama, a i muškarcima
BIH PROTIV SCG: Druga runda argumenata Beograda