Home



DEL PONTE: POGORŠANJE U SARADNJI BEOGRADA




U govoru pred Savetom bezbednosti UN, glavna tužiteljica Tribunala kritički ocenila saradnju Beograda i UNMIK-a, kao i "igru mačke i miša" koju međunarodna zajednica, prema njenim rečima, već deset godina vodi sa Karadžićem i Mladićem. Krajnje je vreme, zaključila je Del Ponte, "da mačke prestanu da trpe da ih miševi ismevaju."

Carla Del Ponte u Savjetu bezbjednostiCarla Del Ponte u Savjetu bezbjednosti

Poslednjih meseci došlo je do pogoršanja saradnje Srbije i Crne Gore sa tužilaštvom Haškog tribunala – ocenila je glavna tužiteljica Karla/Carla del Ponte u govoru koji je danas održala pred Savetom bezbednosti UN.

Obrazlažući takvu ocenu, Del Ponte je navela da u "nema ozbiljnih, koordiniranih akcionih planova za lociranje i hapšenje begunaca", kao i da "nema koordinacije između republičkih i vlasti Državne zajednice" već je, naprotiv, uočljivo "rivalstvo" između agencija odnosno službi koje se time bave. Informacije koje tužilaštvo dobija od Beograda su "retke i neuverljive." Del Ponte, dalje, navodi da Vojska SCG "nastavlja da aktivno i pasivno ometa saradnju" države sa Tribunalom, kao i da vlasti u Beogradu sada otvoreno priznaju da je vojska "kao institucija" štitila Ratka Mladića sve do 2002. godine. Uprkos naporima Nacionalnog saveta za saradnju i uveravanjima civilnih vlasti – kako je ukazala Del Ponte – vojne vlasti onemogućavaju dostavljanje važnih vojnih dokumenata vezanih za Kosovo, kao i službene i medicinske dokumentacije iz dosijea Ratka Mladića, zbog čega je tužilaštvo prinuđeno da od Pretresnog veća traži izdavanje obavezujućeg naloga za dostavljanje dokumenata. Ironično je, smatra Del Ponte, da su neke od dokumenata koje je tužilaštvo bezuspešno tražilo godinama... u Hag doneli svedoci Miloševićeve odbrane. "Od koga su ih dobili, ako ne od onih koji odbijaju da ih daju nama" – retorički se upitala Del Ponte pred Savetom bezbednosti.

Glavna tužiteljica Tribunala nije zadovoljna ni saradnjom UNMIK-a. Tužilaštvo, istakla je, ima teškoća u pristupu dokumentima UNMIK-a, dobija ih ponekad u redigovanoj formi i na način koji isključuje njihovu upotrebu pred sudom. Del Ponte nije sasvim zadovoljna ni saradnjom UNMIK-a na zaštiti svedoka i nije ubeđena da administracija UN na Kosovu u punoj meri kontroliše da li Ramuš/Ramush Haradinaj poštuje sve uslove privremenog boravka na slobodi.

Del Ponte je još jednom upozorila Savet bezbednosti na "rasprostranjeno i sistematsko" zastrašivanje svedoka na Kosovu koje, kako je rekla, "ima veoma ozbiljne posledice po sudske postupke pred Tribunalom." U slučaju "Limaj i ostali", ukazala je Del Ponte, nekoliko svedoka je – zbog pretnji i straha – odbilo da se pojavi pred sudom ili je povuklo svoje prethodne iskaze istražiteljima, što je "moglo da utiče na ishod suđenja, odnosno prvostepenu presudu."

Del Ponte je u govoru pred Savetom bezbednosti veoma oštro kritikovala i međunarodnu zajednicu koja se, kako je rekla, već deset godina igra "mačke i miša" sa Karadžićem i Mladićem. Opisala je da u toj "igri", mačke, odnosno međunarodna zajednica, imaju "povez preko očiju" i "frkču jedna na drugu... što miševima omogućava da trče iz rupe u rupu." Krajnje je vreme, zaključila je Del Ponte, "da mačke prestanu da trpe da ih miševi ismevaju."


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 260

"NISAM KRIV": Prvo pojavljivanje Ante Gotovine
UVODNA REČ: Zločini koji se ničim ne mogu opravdati
PRODUŽENI ODMOR: Šest sedmica za Miloševića, ali ne u Moskvi
MILOŠEVIĆEV TJELOHRANITELJ: Da li je Orić bio popularan ili omražen u Srebrenici?
CENA LAŽNOG SVEDOČENJA: Oštro upozorenje svedoku Krajišnikove odbrane
MAJ- JUNI 2006.: Odložen početak suđenja za zločine u Ljubotenu
"NEPRAVEDNO I POGRESNO": Odbrana i optužba traže smanjenje kazne Momiru Nikoliću