Home



“PRAVILA PUTA” SE SELE U BOSNU




Od 1. oktobra 2004. Državni sud BiH preuzima nadležnost za utvrdjivanje ima li osnova za krivično gonjenje osumnjičenih za ratne zločine. Od oko 6.000 dosijea koje je u proteklih osam godina preispitao u skladu sa takozvanim Pravilima puta, Tribunal dao “zeleno svetlo” za pokretanje postupka protiv 865 pojedinaca. Od tog je broja, medjutim, samo oko 10 posto osumnjičenih izvedeno pred sud.

Florence Hartmann, glasnogovornica tužiteljstva u haškom TribunaluFlorence Hartmann, glasnogovornica tužiteljstva u haškom Tribunalu

Radi sprečavanja politički motivisanih hapšenja i krivičnih gonjenja, početkom 1996. su “Rimskim sporazumom” ustanovljena takozvana Pravila puta, po kojima su pravosudni organi Federacije BiH i Republike Srpske mogli da gone samo one osumnjičene za ratne zločine za koje je Haški tribunal, na osnovu analize njihovih dosijea, utvrdio da ima dovoljno osnova za pokretanje postupka. Nakon osam godina, od 1. oktobra 2004., procedura ustanovljena Pravilima puta prenosi se u nadležnost posebne službe koja će delovati u okviru Državnog suda BiH.

Najavljujući prenošenje nadležnosti iz Haga u Sarajevo, predstavnica za štampu tužilaštva Florans Artman/Florence Hartmann je na današnjoj konferenciji za novinare saopštila osnovne podatke o osmogodišnjem delovanju službe koja se bavila Pravilima puta. Tokom tog perioda, haško tužilaštvo je ispitalo ukupno 5.908 pojedinačnih dosijea koji su mu dostavljeni iz BiH. Najviše dosijea, ukupno 3.792, dostavila je bošnjačka strane; zatim slede Hrvati sa 1.396 iniciranih istraga, dok je srpska strana tražila zeleno svetlo za krivično gonjenje 719 pojedinaca.

Nakon proučavanja dostavljenih dosijea, haški istražitelji su najveću ocenu – “A” – odnosno zeleno svetlo za pokretanje krivičnog postupka, dali u 865 slučajeva. Medjutim, kako je danas izjavila Artman, od tog broja je samo 90 pojedinaca, ili tek 10 odsto pojedinaca za koje je utvrdjeno da ima osnova za krivično gonjenje, izvedeno pred sudove u BiH.

Ocenu “B” – koja znači da nema osnova za pokretanje postupka – dobilo je ukupno 2.375 istraženih slučajeva. Konačno, sa ocenom “C” – što znači da je potrebna dopunska istraga – označen je 691 predmet podnet na ispitivanje po standardima Pravila puta.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 206

SREBRENICA 1995: Ko je slijedio naređenja patološkog ubice
SREBRENICA 1992-1993: Počinje suđenje Naseru Oriću
PARTNERSTVO ZA MIR: Tragedija bosanskih Srba - po Stjepanu Kljuiću
PRAVA OPTUŽENOG: Miloševićev branilac se žali na sopstveno imenovanje