Home



KLARKOVO SVJEDOČENJE KROZ REŠETO CENZURE




Na procesu Miloševiću jutros iza zatvorenih vrata počelo svjedočenje komandanta snaga NATO u vrijeme zračnih udara protiv SRJ 1999. godine

Jutros u osam časova general Vesli Klark/Wesley Clark izišao je pred sudijsko vijeće Haškog tribunala kao svjedok tužilaštva na procesu protiv bivšeg jugoslovenskog predsjednika Slobodana Miloševića. Njegovo svjedočenje novinari neće imati prilike da prate "u živo" ili pola sata kasnije preko monitora, nego tek u petak na snimku koji će prethodno proći kroz "rešeto" američke cenzure.

Jedina opipljiva informacija danas je saopštenje da je Klarkovo svjedočenje počelo. Prvi put u istoriji Haškog tribunala, osnovanog 1993. godine, novinari će ono što je jedan svjedok izjavio moći da čuju tek 48 sati nakon što se svjedočenje završi.

Odloženo emitovanje svjedočenja, medjutim, nije izvan propisa i pravila definisanih u Statutu Tribunala. U članu 70 predvidjeni su "posebni uslovi" za pojavu svjedokâ koji "raspolažu osjetljivim informacijama". Medjutim, o tome da li će snimak biti pušten u cjelini ili onakav kakav će biti kad prodje kroz rešeto američke administracije posljednju riječ imaju sudije. Oni ne moraju prihvatiti zahtjev za skraćivanjem, ukoliko ocijene da za to nema osnova.

Medjutim, to je prilično delikatno pitanje. Članovi sudijskog vijeća koje vodi ovaj proces imaju na umu da bi se pred njima, opet kao svjedok tužilaštva, trebalo da pojavi i Ričard Holbruk/Richard Holbrooke, američki pregovarač na Balkanu i jedan od najznačajnijih aktera Dejtonskog sporazuma. Ako se ne bi složili s američkom administracijom oko Veslija Klarka, još teže bi to bilo postići oko Ričarda Holbruka. Zato se s velikim interesovanjem očekuje da li će biti američkih zahtjeva da se snimak Klarkovog svjedočenja pročisti i kakve će biti reakcije sudija na takav eventualni zahtjev.

Još jedna činjenica pobudjuje veliko interesovanje za ovo svjedočenje: svjedok Klark, koji ovih dana vodi borbu za predsjedničku kandidaturu u Sjedinjenim Državama i optuženi Milošević, koji je bivši jugoslovenski predsjednik, veoma se dobro poznaju. Prema podacima koje je dao sam Klark, on je u svojstvu pregovarača za vojna pitanja uoči Dejtona 1995., a potom oko Kosova 1999. sa Miloševićem imao desetine susreta i razgovarali su oko 150 sati. U naknadnim izjavama, a potom u knjizi "Moderni rat" Vesli Klark o svom sagovorniku nije imao lijepih riječi. Izmedju ostalog u svojoj knjizi za njega je rekao: " Smatram ga lažovom, manipulatorom i sirovim čovjekom".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 174

OD KOSOVA DO HAGA: Vesli Klark drugi put protiv Slobodana Miloševića
23 GODINE ZA SUŠICU: Kazna teža od predložene ali blaža od zaslužene
ATMOSFERA NEKAŽNJIVOSTI: "Zeleno svetlo" za granatiranje Dubrovnika
ŽALBA: General Blaškić traži istinu i pravdu za zločine u Lašvi
PUT BEZ POVRATKA: Kako su prognani žitelji hrvatskih sela oko Travnika