Home



NARATIV ZATIRANJE ISTORIJE I SJEĆANJA PREDSTAVLJEN NA KOSOVU




Nakon Sarajeva, Zagreba, Beograda i Podgorice, interaktivni narativ Zatiranje istorije i sjećanja je protekle sedmice predstavljen i na Kosovu: u Prištini i u manastiru Visoki Dečani

Prezentacija narativa Zatiranje istojie i sećanja u PrištiniPrezentacija narativa Zatiranje istojie i sećanja u Prištini

Pregled uništene kulturne i vjerske baštine, o čemu govori posljednji interaktivni narativ SENSE – Centra za tranzicijsku pravdu, predstavljen je 19. decembra 2016. u Prištini u suradnji s kosovskom Fondom za humanitarno pravo, i to u sklopu prezentacije najnovijih rezultata dokumentiranja ratnih žrtava u ratovima iz devedesetih godina u organizaciji regionalne Inicijative za REKOM.

Na promociji u Prištini govorili su Gjejlane HOXHA, bivša predsjednica Vijeća za kulturnu baštinu Kosova,Tanja MATIĆ, članica autorskog tima narativaZatiranje istorije i sjećanja, i Eugen JAKOVČIĆ, SENSE – Centar za tranzicijsku pravdu Pula

Pred nesto više od pedesetak sudionika skupa, predstavnika političkih, vjerskih i organizacija civilnog društva te novinara, Tanja Matić i Eugen Jakovčić ukazali su na "kosovske" dijelove narativa koji govore o procesuiranju zločina nad kulturnom i vjerskom baštinom pred MKSJ-om. Tokom izlaganja istaknuli su onaj segment narativa koji se bavi neprocesuiranim zločinima nad vjerskim objektima, ukazavši pri tom na posebno težak položaj u kojem se nalaze devastirani i srušeni objekti Srpske pravoslavne crke na Kosovu, uništeni u etničkim sukobima u ljeto 1999. i proljeće 2004. godine, periodu izvan manadata MKSJ-a.

Arhitektica i nekadašnja predsjednica Vijeća za kulturnu baštinu Kosova, Gjejlane Hoxha prezentirala je tijek obnove i današnje stanje u ratu devastirane islamske baštine Kosova. Uz predstavljanje vlastite arhivske foto dokumentacije u ratu uništene baštine, zahvalila se autorima narativa na velikom trudu te jenaglasila važnost da se i na ovaj način, na Kosovu u potpunosti zanemarena strana rata ponovno stavi u fokus javnosti.

O zatiranju historije i sjećanja 18. prosinca 2016. govorilo se i u manastiru Srpske pravoslavne crkve (SPC) Visoki Dečani. Predstavnike Fonda za humanitarno pravo Kosovo i SENSE – Centra za tranzicijsku pravdu primio je Iguman manastira Visoki Dečani arhimadrit Sava Janjić. Najvrijedniji spomenik svjetske kulturne baštine na Kosovu, sedam stoljeća stari manastir Srpske pravoslavne crkve Visoki Dečani, jedini je kulturni i vjerski objekt kojeg u ovom trenutku još uvijek sigurnosno štite naoružani pripadnici KFOR-a (Međunarodne mirovne snage na Kosovu pod vodstvom NATO-a).

Iguman Sava JANJIĆ naglasio je važnost narativa Zatiranje historije i sjećanja, posebno istaknuvši onaj njegov dio koji daje pregled neprocesuiranih zločina nad vjerskim i kulturnim objektima. Upravo je to po Savi Janjiću kontekst stanja u kojem se danas nalazi baština njegove Crkve na Kosovu. Izdvojio je teško stanje pravoslavne crkve Bogorodice Odigitrije u Mušutištu iz 15. stoljeća, koja je uništena u srpnju 1999. i još uvijek nije obnovljena. Sam manastir Visoki Dečani je pod stalnim prijetnjama, ne samo fizičkog opstanka već i nepresušnih političkih prepucavanja na relaciji Beograd – Priština, te je i ovaj susret bio prilika da Sava Janjić apelira na nužnost depolitizacije procesa zaštite i promocije značaja kulturne baštine.

Promocija sufinasirana iz programa Evropa za građane Evropske unije





Fotografije
Prezentacija narativa Zatiranje istojie i sećanja u Prištini
EU Europa za gradjane logo HR
Visoki dečani


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 721

ŽALBENA RASPRAVA: Da li je Herceg-Bosna cijepala ili branila Bosnu i Hercegovinu?

STATISTIČKA GREŠKA: Karadžić sumnja u nalaze holandskih naučnika.