Home
TUŽILAŠTVO PROTIV UČEŠĆA HRVATSKE U PREDMETU PRLIĆ I DRUGI
Tužilaštvo smatra da zahtjev Hrvatske treba odbaciti iz tri razloga: po pravilima Tribunala Hrvatska ne zadovoljava standard za nastup u ulozi “prijatelja suda”; informacije koje namjerava da prezentira neće biti od pomoći Žalbenom vijeću pri odlučivanju, a pokojni Franjo Tuđman, Gojsko Šsušak i Janko Bobetko “neće imati koristi” od prava na fer suđenje u kontekstu predmeta “Prlić i drugi”.
U odgovoru tužilaštva na zahtjev Hrvatske da se u svojstvu “prijatelja suda” uključi u žalbeni postupak bivših čelnika Herceg Bosne, tužilaštvo podsjeća da su slični zahtjevi vlade u Zagrebu, kako u predmetu bivših lidera bosanskih Hrvata tako i u još nekim haškim predmetima, u više navrata odbijeni. Osim toga, navodi se da je Hrvatska “pogrešno intepretirala” nalaze Pretresnog vijeća o trojici bivših hrvatskih zvaničnika.
Pretresno vijeće, navodi tužilaštvo, je u skladu sa svojom obavezom, moralo prvo da utvrdi da li je postojalo više osoba, kako bi se uvjerilo u postojanje udruženog zločinačkog poduhvata. U tom postupku vijeće je zaključilo da su trojica ne-optuženih hrvatskih zvaničnika bili dio šire grupe ljudi koji su se “međusobno konsultovali pri osmišljavanju i implementiranju udruženog zločinačkog poduhvata”.
Kako Tuđman, Šušak i Bobetko nisu optuženi od strane Tribunala - navodi tuzilaštvo - oni neće imati nikakve koristi od prava na fer suđenje, koje uključuje pretpostavku nevinosti. Tužilaštvo očito ima u vidu da pomenuta trojka nije optužena u predmetu Prlić i ostali, budući da je Janko Bobetko, kao tadašnji zapovjednik Južnog bojišta, bio optužen za zločine nad srpskim civilima počinjene u septembru 1993. u Medačkom džepu.
Tužilaštvo u svom podnesku navodi da je Žalbeno vijeće, odlučujući po sličnom zahtjevu Hrvatske u predmetu “Gotovina i drugi”, zaključilo da se nalazi Tribunala u vezi sa krivičnom odgovornošću odnose samo na optužene, te da osoba za koju je utvrđeno da je bila umiješana u grupne aktivnosti zajedno sa optuženima nema pravo da interveniše u tom slučaju. Zbog svega navedenog tužilaštvo smatra da Hrvatska ne zadovoljava uslov da se kao “prijatelj suda” pojavi pred Žalbenim vijećem.
Vezani izvještaji
- Predmet : Prlić i drugi
- 2016-03-22 HRVATSKA ŽELI DA SE ŽALI NA "OSUDU" TUĐMANA, ŠUŠKA I BOBETKA
- 2016-02-10 SUKOB LOGIKE: ŠTA MUČI GENERALA PRALJKA
- 2015-11-23 NOVI PREDŽALBENI SUDIJA ZA ČELNIKE HERCEG BOSNE
- 2016-05-25 KONAČNA PRESUDA LIDERIMA HERCEG BOSNE KRAJEM 2017.
- 2016-07-19 ODBAČEN ZAHJEV HRVATSKE ZA UKLJUČIVANJE U PREDMET PRLIĆ I DRUGI
- 2016-09-19 SPORI NAPREDAK TRIBUNALOVOG "NAJGOREG ŽALBENOG POSTUPKA"
TV Tribunal 706
KATALOG JADIKOVKI: Karadžić ne zna gde je i šta mu se dešava
RETROSPEKTIVA SLUČAJA HADŽIĆ: Bolest je, ipak, brža od pravde