Home



KAKO SU DOBROVOLJCI POSTAJALI "LAKI NA OBARAČU"




Među srpskim dobrovoljcima u Vukovaru su, prema iskazu svedoka optužbe na suđenju Vojislavu Šešelju, kružile "vrlo nezgodne priče" o stravičnim hrvatskim zločinima, zbog kojih su dobrovoljci bili "spremniji da pucaju"

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

Zaštićeni svedok sa pseudonimom VS 002 je u septembru 1991. godine osetio "patriotski pritisak" da ode u Vukovar i bori se protiv "pobunjenih Hrvata". Svedočeći na suđenju Vojislavu Šešelju rekao je da je – "kao i ostali Srbi iz Hrvatske" – bio "oduševljen granicom na liniji Karlobag-Karlovac-Virovitica", za koju je čuo od Šešelja i drugih. Pošto mu je kuća bila u Vukovaru, dodao je, smatrao je "logičnim da kao Srbin teži da to bude Srbija".

Svedok je postao dobrovoljac između 20. i 25. septembra 1991. godine. U Vukovar je otišao u sastavu Prve gardijske brigade, a posle dvadesetak dana se priključio Teritorijalnoj odbrani Vukovara. Početkom oktobra borbe su, po njegovom mišljenju, "bile praktično već završene", hrvatski branioci "nisu pružali neki otpor", ali je JNA i dalje "non-stop granatirala grad." Nije umeo da objasni zašto je grad granatiran ako nije bilo otpora i zašto JNA nije ušla u Vukovar pošto je odbrana razbijena. "To je stvar politike" – rekao je.

Među vojnicima Gardijske brigade i srpskim dobrovoljcima, rekao je svedok, kružile su "vrlo nezgodne priče" o stravičnim zločinima koje su počinili Hrvati: o trudnoj Srpkinji koja je razapeta na tarabi i rasporena; starijoj ženi koja je mlade vojnike pozvala na kafu i onda ih raznela ručnom bombom, o babi koja je sa nekog tornja pucala na vojsku i slično. Svedok pretpostavlja da su iza tih priča stajali oni koji su "zaduženi za moral vojske" i kaže da su zbog takvih priča vojnici bili "spremniji da pucaju", odnosno postali "lakši na obaraču".

Svedok je, zatim, govorio o strukturi Teritorijalne odbrane Vukovara i identifikovao je njene zapovednike: Miroljuba Vujovića, Dušana Jakšića, Stanka Vujanovića, Milana Lančužanina "Kamenog", Miroslava Đankovića zvanog "Đani" kao i više pripadnika TO za neke od kojih je, na samom kraju današnje rasprave, rekao da ih je "video na Ovčari 20. novembra 1991".

Očekuje se da će u sutrašnjem nastavku svedočenja VS 002 opširnije opisati koga je i šta je 20. novembra 1991. video na Ovčari, gde su prema optužnici pripadnici Teritorijalne odbrane i dobrovoljci iz Srbije po kratkom postupku pogubili oko 260 ljudi odvedenih tog dana iz vukovarske bolnice.

Zbog činjenice da je svedok bio na Ovčari u vreme zločina tužioci su ga na početku pripremnog intervjua upozorili da bi mogao da bude osumnjičen i ponudili mu da razgovor vode u prisustvu advokata. Svedok je to odbio, a Šešelj je danas – pošto mu je obelodanjen transkript pripremnog razgovora – optužio tužilaštvo za "flagrantni primer zastrašivanja svedoka". Sudije su odbacile Šešeljev prigovor ukazujući da je u datim okolnostima tužilaštvo bilo dužno da upozori svedoka na status potencijalnog osumnjičenog.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 363

ODBRANA JADRANKA PRLIĆA: Podjelu Bosne je nudio Izetbegović, a ne Tuđman
DOZVOLA ZA UBIJANJE: Stanišić i Simatović izvan zakona a u službi Miloševića
PRITISCI I ŽALBE - Slučaj Ramuša Haradinaja nastavlja se na dva koloseka
ZAVRŠNE REČI - Okončano prvo "makedonsko suđenje" Haškog tribunala