Home
CHIRAC KAO ZAŠTITNIK RATKA MLADIĆA?
I pored snažnih demantija Pariza, bez odgovora pitanje koliko je predsjednik Jacques Chirac zaslužan za tajne sporazume sa nekadašnjim zapovjednikom vojske bosanskih Srba?
Francuska je odlučno demantirala tvrdnje o navodnom sporazumu sa bivšim zapovjednikom snaga bosanskih Srba, Ratkom Mladićem, postignutom 1995. godine, po kojem bi bio poštedjen medjunarodnog gonjenja u slučaju da pusti na slobodu dva zarobljena francuska pilota.
U zvaničnoj reakciji ureda predsjednika Jacquesa Chiraca/Žak Širak, jasno se odbija mogućnost postojanja bilo kakvih pregovora vodjenih sa vojskom bosanskih Srba o puštanju francuskih zatočenika.
Tvrdnja o sporazumu francuskog predsjednika i srpskog generala je izrečena tokom svjedočenja bivšeg jugoslavenskog predsjednika Zorana Lilića na sudjenju Sobodanu Miloševiću.
"Takve tvrdnje nemaju osnova", rekla je portparol francuskog predsjednika, Catherine Colonna.
Medjutim, uvjerljivost prezentiranog materijala ostavila je snažan dojam da se iz dima krije i nešto vatre. Takvu tezu zastupa i Daily Telegraph, tvrdeći da su autentične sinopsise prisluškivanog razgovora Slobodana Miloševića i Zorana Lilića, u kojem je spomenut Chiracov sporazum sa Mladićem, istražiteljima Tribunala dostavile "američke ili britanske tajne službe".
Holandski dokumentarni film o tome, nedavno prikazan na jednom od nacionalnih TV kanala, optužuje takodje francusku stranu za postizanje "džentlmenskog sporazuma" sa Ratkom Mladićem da izostati zračni udari NATO ako srpske snage puste iz obruča holandski bataljon, smješten kod Srebrenice, u zoni koju su UN proglasile zaštićenom.
Navodi se i fax poruka koju je tadašnji specijalni izaslanik UN za bivšu Jugoslaviju Yasushi Akashi/Jasuši Akaši, uputio Kofi Annanu, tada podsekretaru UN. Akashi se u poruci "žalio" da je Slobodan Milošević postigao sporazum sa predsjednikom Chiracom o izostanku zračnih napada na ciljeve vojske bosanskih Srba. Medjutim, uz to je, prema dokumentu, primijetio da "ni jedna zapadna vlada nema čiste ruke, zbog tajne suglasnosti sa etničkim čišćenjem kao načinom rješavanja bosanskog problema".
Francuski predsjednik je žestoko odbio ove optužbe, tvrdeći da je Francuska bila spremna za zračne udare na srpske snage. Medjutim, po njemu, odluka o udarima nije ovisila od Pariza ili francuskog generala Bernard Janviera/Beranr Žanvije, koji je tada zapovijedao medjunarodnim snagama, već od rukovodstva UN, koje je, opet, osluškivalo šta o tome kaže Washington/Vašington.
TV Tribunal 155
GLASOVI SA STRATIŠTA: Svedoci koji su preživeli srebrenička streljanja
U ČETIRI OKA – Kako je Milošević dijelio Bosnu i Hercegovinu
ODBRANA U ZAKAŠNJENJU: Odloženo suđenje generalu Seferu Haliloviću
TO JE, LJUDI, GENOCID!: Tako je govorio Ratko Mladić
500 PRIJAVA – 1 ISTRAGA?: Prvi potez tužioca Međunarodnog krivičnog suda