Home



ODLAZAK POD PRINUDNOM A NE PO SLOBODNOM IZBORU




Stanovništvo Srebrenice je prisilno premešteno, rekao je Momir Nikolić u nastavku iskaza na suđenju Zdravku Tolimiru, odgovarajući u unakrsnom ispitivanju na sugestiju optuženog da su žitelji Srebrenice "slobodno mogli izabrati da li da ostanu ili napuste zonu" pod nominalnom zaštitom UN, koju su zauzele snage bosanskih Srba

Momir Nikolić, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Momir Nikolić, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

"Ne verujem da iko za jedan dan dobrovoljno napušta sve što je imao", rekao je Momir Nikolić objašnjavajući da je, na osnovu onoga što je kao bezbednjak Bratunačke brigade VRS video u Potočarima u julu 1995. godine, došao do zaključka da je "sloboda izbora za stanovništvo Srebrenice bila samo formalna". Praktično, tvrdi Nikolić, oni nisu imali izbora. Uzimajući u obzir "mržnju koja je vladala, sukobe, ubistva koja su se do tada desila, želju za osvetom... nije postojala praktična mogućnost da oni opstanu", naglasio je Nikolić.

Takav Nikolićev odgovor Tolimir je prokomentarisao kao svedokov "lični stav" koji se, po njemu, razlikuje od "stvarnih događaja". Kao tadašnji Mladićev pomoćnik za bezbednost i obaveštajne poslove, general Tolimir je u julu 1995. godine bio Nikoliću nadređen po stručnoj liniji.

Tezu o dobrovoljnom iseljavanju stanovništva Srebrenice, Tolimir je nastavio da dokazuje ukazivanjem na dokumente kao što je izveštaj UNHCR iz jula 1995. godine, u kojem se navodi da je većina izbeglica "izrazila želju da napuste Srebrenicu". Dokaze te želje Tolimir nalazi i u iskazima svedoka koji su na prethodnim srebreničkih suđenjima opisivali da su se izbeglice u Potočarima gurale da uđu u autobuse, kako bi što pre napustile to područje.

Nikolić je međutim ostao pri svojoj oceni ponavljajući da je evakuacija usledila iz nužde te da je stanovništvo Srebrenice bilo prinuđeno da na to pristane iako njih "95 odsto nije želelo da napusti enklavu".

Mada se svedok tokom dvodnevnog unakrsnog ispitivanja nije složio sa mnogim njegovim sugestijama, general Tolimir se na kraju zahvalio kapetanu Nikoliću na odgovorima, izvinio za eventualni doprinos "nečemu što mu je možda smetalo", blagoslovio ga ipoželeo mu srećan put i brz odlazak kući.

Nikolić je uzvratio zahvaljujući se generalu na "korektnom ispitivanju i uvažavanju", dodavši da Tolimira izuzetno poštuje kao oficira i generala.

U kratkom dodatnom ispitivanju Nikolić je ponovio da je cilj srebreničke operacije VRS bio da se enklava "očisti od Muslimana", odnosno da se "oni primoraju da je napuste". Nikolić je, podsetimo, priznao svoj deo krivice za zločine počinjene u Srebrenici i osuđen je na 20 godina zatvora, a kaznu izdržava u Finskoj.

Suđenje Zdravku Tolimiru nastavlja se sutra iskazom novog svedoka optužbe.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 494

PRESUDA HRVATSKIM GENERALIMA: 42 godine zatvora za Gotovinu i Markača, sloboda za Čermaka
DVA RATNA DRUGA: General Tolimir negira zločine koje je kapetan Nikolić priznao
ČISTA SAVEST: Mićo Stanišić od Titove štafete do haške optužnice
PRVI DO GLAVNOG: Fatalna bliskost starijeg inspektora Frenkija sa šefom Jovicom