Home



UTISCI SA PREGOVORA O ŽEPI




Na suđenju Zdravku Tolimiru, optuženom za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi, svedoči bivši oficir za vezu i prevodilac u štabu Unprofora, koja je u julu 1995. prisustvovala sastancima koje je general Rupert Smit vodio sa predstavnicima zaraćenim stranama u vezi sa krizom oko Žepe

Emma Sayer, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Emma Sayer, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Bivši oficir britanske armije Ema Sejer/Emma Sayer je u leto 1995. godine bila oficir za vezu i prevodilac za srpsko-hrvatski jezik u komandi Unprofora u Sarajevu. Tadašnjeg komandanta Unprofora u BiH generala Ruperta Smita/Smith, Sejer je pratila na sastancima sa predstavnicima zaraćenih strana, vođenim tokom krize oko Žepe u drugoj polovini jula 1995. O tome je već svedočila na suđenju "srebreničkoj sedmorki" oficira vojske i policije bosanskih Srba a transkript tog iskaza je danas uveden u dokaze na suđenju generalu Zdravku Tolimiru, bivšem Mladićevom pomoćniku za bezbednost u Glavnom štabu VRS i jednom od učesnika sastanaka o predaji Žepe.

Sejer je potvrdila autentičnost izveštaja sa sastanaka kojima je kao prevodilac prisustvovala i opisala je razgovor vođen sa Tomasom Dibom/Thomas Dibb, oficirom za vezu Unprofora koji se nalazio u Žepi. On joj je, pored ostalog, govorio o sporu između međunarodnih organizacija o tome kako se "najprimerenije ponašati" u situaciji u kojoj se nalazilo stanovništvo zaštićene zone.

Međunarodni komitet Crvenog krsta (MKCK), rekla je Sejer, je smatrao da bi popisivanje stanovništva koje se spremalo da napusti enklavu bilo "pomaganje u etničkom čišćenju". Na pitanje sutkinje Niambe šta je po njenom mišljenju navelo MKCK da obustavi takvu aktivnost, svedokinja je odgovorila da je po njenom mišljenju bilo "jasno da stanovništvo Žepe ne želi dobrovoljno da napusti enklavu", već da to radi pod pritiskom te da MKCK nije u tome hteo da učestvuje.

Sejer je danas opisala događaje sa sastanaka kojima je prisustvovala koji su na nju ostavili najjači utisak. Zapamtila je, tvrdi, iznenađenje koje se moglo videti na licu Hamdije Torlaka, jednog od članova ratnog predsedništva Žepe, kada ga je general Smit na sastanku 27. jula upitao da li neko od Bošnjaka želi da ostane u Žepi. Prema njegovoj reakciji, rekla je, bilo je jasno da je to smatrao nezamislivim. U sećanju joj je takođe ostala i reakcija generala Mladića kada mu je rečeno da će vlada BiH najverovatnije odbiti njegov zahtev za predaju vojno sposobnih muškaraca iz Žepe i njihovo razoružanje. "S prezirom" je govorio o bošnjačkom političkom rukovodstvu i tražio da mu se prenese da će "ti ljudi biti likvidirani" ako do roka koji je postavio ne predaju oružje.

Na početku unakrsnog ispitivanja optuženi general se vratio na stav MKCK u Žepi pitavši svedokinju da li je za strane u sporazumu relevantno mišljenje međunarodnih organizacija ili ono što je navedeno u sporazumu koji su postigle. Sejer je odgovorila da Međunarodni komitet crvenog krsta smatra dovoljno kompetentnim da oceni šta jeste a šta nije etničko čišćenje ili genocid. Podsetila je takođe da je i sama na posmatračkom mestu Unprofora kontaktirala sa desetak izbeglica iz Žepe, koji su je preplašeni molili da popiše njihova imena i prenese ih UNHCR u Sarajevu, što je ona i učinila. Unakrsno ispitivanje se nastavlja sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 489

I JARE I PARE: Šešelj traži slobodu i 10 miliona eura
MUKE S PAMĆENJEM: Nevoljni svjedok misli jedno a govori drugo
OSTATI ŽIV: Ispovjest preživjelog sa stratišta u Nezuku