Home



"GUSARI" NESMETANO PLJAČKALI PO KRAJINI




Bivši posmatrač UN u krajinskom sektoru Jug Peter Marti kaže da su on i njegove kolege nakon akcije "Oluja" imali problema da identifikuje pljačkaše srpskih kuća, između ostalog i zbog toga što su "vojnici ličili na gusare", ali tvrdi da su pljačke lako mogle da budu sprečene, ma ko da su bili počinioci.

Peter Marti, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuPeter Marti, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Nakon serije kanadskih posmatrača i oficira koji su komandovali snagama UN, na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču svedočio je i bivši švajcarski pripadnik posmatračke misije UN u sektoru Jug Peter Marti. Obilazeći krajinska sela nakon operacije "Oluja" u avgustu i septembru 1995. godine, Marti je, kaže, stekao utisak da je oko 60 odsto kuća delimično ili u potpunosti oštećeno, uz ogradu da je jedan broj uništen i od leta 1991. do leta 1995. godine, kada su to područje kontrolisali Srbi.

Marti tvrdi da su pljačke u Krajini posle "Oluje" bile deo svakodnevice i da su ličile na nekakav rutinski "neplaćeni posao". Među pljačkašima je viđao civile, ali i ljude u vojnim uniformama i sa maramama oko glave, koji su "više ličili na gusare, a manje na pripadnike regularne vojske". Ko god da su počinioci, hrvatske vlasti su, siguran je, mogle da spreče tu pojavu postavljanjem kontrolnih punktova, privođenjem i kažnjavanjem pljačkaša. Dokaz inertnosti hrvatskih vlasti po svedoku je i činjenica da se pljačka nesmetano odvijala u dugom vremenskom periodu i to u tri faze – prvo su odvoženi automobili i bela tehnika, potom nameštaj i, na koncu, okviri za vrata i prozore. Za vreme te "pljačke u talasima", kako ju je Marti nazvao, komunikacija između predstavnika UN i hrvatskih vlasti bila je jednostrana: "Mi smo ih samoinicijativno izveštavali o situaciji na terenu, a oni nam se tim povodom nikada nisu obraćali", objasnio je švajcarski posmatrač.

Za vreme Martijevog svedočenja tužilac je prezentovao popis imena 184 srpska civila ubijena u Krajini od početka akcije "Oluja" do 29. novembra 1995. godine, koji je na osnovu izveštaja sa terena sastavilo Odeljenje UN za politička pitanja. Na pomenutom popisu su i dva Srbina iz sela Gudura na opštini Gračac, Dušan Šuica i Milan Marčetić, koji su ubijeni 29. septembra 1995. godine, dva dana nakon što se svedok sa njima sreo prilikom obilaska tog dela Krajine.

U unakrsnom ispitivanju, Gotovinin branilac je predočio krivičnu prijavu koju je 5. oktobra 1995. zadarska policija podnela protiv NN počinilaca ubistva Šuice i Marčetića. Marti je rekao o tome ne zna ništa, ali i da pretpostavlja da bi, na osnovu podataka UN, trebalo da bude najmanje 184 krivične prijave. Branilac nije rekao da li je tako i bilo, niti da li su NN počinioci do danas izvedeni pred sud. Svedok je prihvatio sugestiju branioca da su on i njegove kolege imali problema sa identifikacijom pljačkaša, ali je još jednom ponovio da niko od hrvatskih vojnih i civilnih vlasti nije pokušao da uvede "imalo reda" i spreči takve pojave. Priznao je i da pojedini posmatrački timovi UN nisu pedantno beležili broj oštećenih objekata, već su procene radili ne izlazeći iz svojih automobila.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 368

ZAVRŠNE RIJEČI: General Delić između slobode i 15 godina zatvora
OČEVIDAC: Živa lomača u selu Đurići
"ŠEŠELJ JE ZAKON": Kako je vojvoda Brne psovao Karadžića, Mladića i Krajišnika