Home



AUTENTIČNOST DOKUMENATA IZ KOLEKCIJE DRINSKOG KORPUSA




U nastavku unakrsnog ispitivanja istražitelja tužilaštva Tomaža Blaščika, Zdravko Tolimir osporavao autentičnost dokumenata iz takozvane zbirke Drinskog korpusa VRS koju je tužilaštvo zaplenilo 2004. godine

Tomasz Blaszczyk, svjedok na suđenju Zdravku TolimiruTomasz Blaszczyk, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Istražitelj tužilaštva Tomaš Blaščik/Tomasz Blaszczyk koji je svedočeći krajem aprila ove godine na suđenju Zdravku Tolimiru opisao kako je tužilaštvo dospelo do arhive Drinskog korpusa VRS iz 1995. godine, vratio se u sudnicu na nastavak unakrsnog ispitivanja od strane optuženog generala.

Tolimir osporava autentičnost takozvane kolekcije Drinskog korpusa ukazujući pored ostalog na činjenicu da je tužilaštvo do tih dokumenata, mapa i fotografija na preko 315 hiljada stranica došlo tek 2004., devet godina nakon što su dokumenti prikupljeni i arhivirani u Vlasenici .

Blaščik, koji je učestvovao u lociranju zbirke, je u glavnom ispitivanju opisao kako je tokom tih devet godina kolekcija prešla put od Vlasenice, Bijeljine i Sokolca u BiH, preko Malog Zvornika do Gornjeg Milanovca u Srbiji, gde je 2004. godine konačno pronađena u objektu Vojske tadašnje Srbije i Crne Gore. Zbirka je zatim prebačena u kancelariju Tribunala u Banja Luci, pa u Zagrebu da bi konačno stigla u Hag.

Na tom putu, zbirka dokumenata je mogla biti dopunjavana ili redigovana, sugerisao je Tolimir, budući da je kolekcija više puta bila "prepakivana". Mada takvu mogućnost nije u potpunosti mogao da isključi, Blaščik je naglasio da je sadržaj zbirke u svakom slučaju ostao nepromenjen od trenutka kada je ona u Banja Luci predata istražiteljima tužilaštva.

O prijemu i prepakivanju dokumenata u Banja Luci i u Zagrebu vođen je zapisnik kako bi se osiguralo da ni jedan deo zaplenjene zbirke ne bude zagubljen, rekao je svedok. Optuženi general je međutim otišao korak dalje, sugerišući da je tužilaštvo korigovalo sadržaj samih dokumenata. On je od Blaščika tražio da objasni da li je bilo šta od sadržaja u tim dokumentima predatim "redigovano ili zatamnjivano".

Mada je Blaščik odgovorio "da se originalni dokumenti nikada ne rediguju", te da se to iz bezbednosnih razloga eventualno čini sa kopijama, Tolimir je zaključio da Blaščik o tome "ne zna ništa" i dodao da je on "zadovoljan tim odgovorom". Reagovao je predsedavajući sudija Fluge/Flugge ukazujući optuženom da nije korektno preneo odgovor svedoka, te je pitao optuženog ima li indikacija da je tužilaštvo prepravljalo dokumente. Tolimir je rekao da takve indikacije nema, da on nije pronašao ni jednu redigovanu stranu ali je da je hteo da o tome pita svedoka, te da mu je "bio dovoljan njegov odgovor".

Tužilac je u dodatnom ispitivanju pitao svedoka ima li razloga da sumnja da je bilo koji od dokumenta iz Drinske kolekcije korigovan. Blaščik je odgovorio odrečno.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 460

POSLIJE 15 GODINA: Haški susret holandskog pukovnika i srpskog generala
MANDIĆEVA LISTA: Biljana Plavšić je bila veći autoritet od Karadžića
(PRE)LET KA ŠEŠELJU: Od četnika do pokajnika i nazad