Home



GVERO OSLOBOĐEN




Milan Gvero, bivši pomoćnik Ratka Mladića za moral, pravna i verska pitanja u Glavnom štabu VRS, pušten je na slobodu pre isteka petogodišnje zatvorske kazne na koju je osuđen, uprkos najavama tužilaštva da će se žaliti na presudu. Predsednik Tribunala je odluku obrazložio lošim zdravljem i poodmaklim godinama Gvera

Milan Gvero u sudnici TribunalaMilan Gvero u sudnici Tribunala

U Tribunalu je danas skinuta oznaka poverljivosti sa jučerašnjeg naloga predsednika Tribunala Patrika Robinsona kojim se Milan Gvero, bivši pomoćnik komandanta Glavnog štaba VRS za moral, pravna i verska pitanja, pušta na prevremenu slobodu. Gvero je 10. juna ove godine proglašen krivim za progone i nečovečna dela prisilnog premeštanja stanovništva Srebrenice i Žepe u julu 1995. godine i osuđen je na kaznu od 5 godina zatvora.

Milan Gvero je proveo u pritvoru više od 1.500 dana ili više od dve trećine kazne koja mu je izrečena. U Pritvorsku jedinicu UN je prebačen u februaru 2005. godine ali je izvesno vreme proveo na privremenoj slobodi.

U opširnom obrazloženju odluke, predsednik Tribunala je ukazao na sudsku praksu prema kojoj osuđeni može da bude pušten na prevremenu slobodu ukoliko je odslužio dve trećine izrečene kazne. Takođe je podsetio na pravilo koje nalaže da se odluka o takvom zahtevu odloži do izricanja žalbene presude. Tužilaštvo je najavilo žalbu na presudu i kaznu izrečenu Gveri, ukazujući da je odlučivanje o prevremenom oslobađanju "možda" preuranjeno.

Predsednik Tribunala citira izveštaj lekara Pritvorske jedinice koji navodi da je Gveru neophodna "operacija na otvorenom srcu i stomatološka intervencija" kao i da osuđeni ne želi da se ti zahvati obave u Holandiji. Lekar je u izveštaju ukazao da je operacija takve težine često praćena psihološkim problemima te da razgovor sa lekarima, porodicom i prijateljima na maternjem jeziku može da ima pozitivne efekte u prevenciji postoperativnih psiholoških problema.

Predsednik Robinson se konsultovao i sa sudijama veća koje je odmerilo kaznu, od kojih dvoje podržavaju puštanje Gvera na slobodu dok treći "sumnja" u ozbiljnost zdravstvene situacije osuđenog i veruje da bi bilo bolje da odsluži celu kaznu. Konačno, jedan sudija smatra da o zahtevu Gvera uopšte ne treba odlučivati do izricanja konačne presude i ne slaže se sa praksom da se o prevremenom oslobađanju osuđenih raspravlja pre ulaganja žalbe.

Sudija Robinson, ipak, smatra da je zdravstveno stanje Gvera "veoma ozbiljno" te da mu je potrebna "hitna operacija". Zbog toga je, "iz humanitarnih razloga" u kombinaciji sa činjenicom da je osuđeni odslužio dve trećine izrečene kazne, odlučio da je oslobađanje Gvera"u interesu pravde", uprkos težini zločina za koje je proglašen krivim.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 459

MANDIĆEVE KOREKCIJE: Svjedočenja po mjeri optuženih
KANADSKA LEKCIJA: Kako postati agresor u sopstvenoj zemlji
VREME NEKAŽNJIVOSTI: Višegradske zločine nije imao ko da istraži
BEOGRADSKA VEZA: Virtuelna vlada Gorana Hadžića