Home



PREŽIVEO SEDAM METAKA




Hrvat iz krajinskog sela Bruška Ante Marinović opisao kako je u decembru 1991. godine preživeo streljanje kada su u selo upali pripadnici Milicije Krajine, odnosno "martićevci", koji su, po optužnici, obučavani u kampovima srpske DB u Krajini, na čijem su čelu tada bili optuženi Jovica Stanišić i Franko Simatović

Ante Marinović, svjedoči video linkom na suđenju Jovici Stanišiću i Franku SimatovićuAnte Marinović, svjedoči video linkom na suđenju Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću

Prvi deo današnjeg zasedanja na suđenju bivšim čelnicima srpske Državne bezbednosti Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću obeležilo je svedočenje Ante Marinovića, koji je u 21. decembra 1991. godine preživeo streljanje civila u hrvatskom selu Bruška kod Benkovca. On je 2006. godine već svedočio pred Tribunalom u predmetu bivšeg predsednika takozvane Republike Srpska Krajina (RSK) Milana Martića, a transkript tog iskaza i izjava koju je prethodno dao haškim istražiteljima danas su uvedeni u dokaze. Tužilac je pročitao kratak sažetak ta dva dokumenta.

Svedok je na dan tragičnog incidenta u Bruškoj u porodičnoj kući igrao karte sa ocem, bratom, rođakom i susedom Svetom Dračom. U jednom trenutku u kuću su upala trojica ljudi sa oznakama Milicije Krajine na uniformama. Naredili su prisutnima da izađu napolje i stanu pored zida, nakon čega su na njih otvorili vatru iz automatskih pušaka. Svi osim Ante Marinovića su ubijeni a on se posle izvesnog vremena osvestio, iako je pogođen sa sedam metaka. Kasnije je čuo da je pored pomenute četvorice tog dana ubijeno još šestoro stanovnika Bruške sa prezimenom Marinović, među kojima i nekoliko žena. Svi ubijeni su bili Hrvati, osim Svete Drače, njihovog srpskog komšije koji je, kako tvrdi svedok, odbio da pristupi Miliciji Krajine.

Ante Marinović je, iako teško ranjen, uspeo da se domogne susednog sela u kojem je imao srpske rođake, nakon čega je prebačen u benkovačku a sutradan 22. decembra i u kninsku bolnicu, gde je operisan i lečen. Pošto se donekle oporavio, vratio se kući ali je ubrzo zajedno sa preostalim hrvatskim civilima izbegao iz sela i napustio samoproglašenu srpsku državu u Krajini. Po njihovom odlasku, u Bruškoj je, kako je kasnije saznao, oformljen centar za obuku "Alfa" koji je vodio kapetan Dragan.

Optužba dokazuje da su Stanišić i Simatović između ostalog odgovorni za zločine Milicije Krajine, odnosno "martićevaca", jer je ta formacija praktično bila proizvod srpske Državne bezbednosti. U optužnici se navodi da je srpska tajna služba organizovala i podržavala obuku "martićevaca" i drugih srpskih specijalaca u Krajini, slanjem novca, opreme, ali i instruktora, među kojima je i pomenuti kapetan Dragan. Pored toga, Milan Martić je među dvadesetak osoba koje se, uz dvojicu optuženih, navode na tužiočevom spisku učesnika udruženog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bilo prisilno i trajno proterivanje nesrba iz delova Hrvatske i BiH.

Simatovićev branilac Mihajlo Bakrač je na početku unakrsnog ispitivanja izjavio saučešće svedoku i naglasio da ne spori da se ubistvo u Bruškoj desio, a potom je nastojao da dokaže da se radilo o "izolovanom incidentu koji nije deo nekog plana". Marinović je prihvatio sugestiju da su mu Srbi, uključujući i one u uniformama, pomogli da se domogne bolnice ali i kasnije tokom lečenja. Predsedavajući sudija je upozorio branioca da ta linija ispitivanja nije sasvim relevantna, budući da tužilac "ne dokazuje da je svaki Srbin u Krajini činio zločine".

Dokazni postupak optužbe je nastavljen iskazom zaštićenog svedoka sa pseudonimom "JF-035". Njemu su tokom prethodnog svedočenja pred Tribunalom dodeljene mere zaštite lika i izmene glasa, ali je u međuvremenu bio izložen pretnjama, pa je veće prihvatilo zahtev tužioca da njegov iskaz ovoga puta bude u potpunosti zatvoren za javnost.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 454

BANJALUČKI INSAJDER: Kada je ljudski život vrijedio jedno pivo
SA MUSLIMANIMA ILI POD NJIMA: Karadžićeva teorija suživota psa i mačke
IZOLOVANI INCIDENT ILI PLAN: Zašto su ubijeni civili u selu Bruška