Home



KAKO JE MOMČILO MANDIĆ "PODIZAO SEBI ZNAČAJ"




Bivši ministar pravde bosanskih Srba tvrdi da je "samo podizao sebi značaj" kada je u televizijskom intervjuu 1994. godine tvrdio da je zaslužan za podelu republičkog MUP po nacionalnoj osnovi. Danas to naziva "samo izjavom za javnost" a odgovornost za podelu prebacuje na bivšeg zamenika ministra unutrašnjih poslova BiH Vitomira Žepinića, tvrdeći da je istina ono što sada govori u sudnici

Momčilo Mandić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuMomčilo Mandić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Momčilo Mandić, prvi ministar pravosuđa u ratnoj vladi bosanskih Srba, završio je iskaz na suđenju čelnicima policije Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu. Iako je došao na poziv optužbe, Mandić je, u proteklih pet dana, svesrdno podržavao stavove odbrane.

Branilac Stojana Župljanina, bivšeg načelnika Centra službi bezbednosti (CSB) Banja Luka, sugerisao je svedoku da se njegov klijent "zalagao za pravnu državu" i "hapsio kriminalce", ukazujući na nalog za pritvaranje Veljka Milinkovića zbog krađe vozila. Svedok se složio i dodao da su se zbog takvog Župljaninovog stava neki poslanici u Skupštini "digli dreku", optužujući ga da zatvara "srpske patriote". Svedok je takođe odbacio navode poslanika Anđelka Grahovca da je Župljanin bio umešan u preregistraciju ukradenih automobila.

U dodatnom ispitivanju tužiteljica Korner osvrnula se na Mandićevo osporavanje iskaza bivšeg zamenika ministra republičkog MUP Vitomira Žepinića, koji je svedočio u januaru ove godine. Mandić je tokom protekla dva dana tvrdio da se Žepinić zalagao za podelu specijalne policije, a po naređenju tadašnjeg ministra Alije Delimustafića. Tvrdio je da je Žepinić, nakon sastanaka na kojem je izvršio tu podelu, samoinicijativno došao u kabinet Momčila Krajišnika i podneo ostavku. Žepinić je o tome govorio sasvim drugačije tvrdeći da su se on i ministar Alija Delimustafić sastali sa komandantima specijalne jedinice, pokušavajući da spreče podelu, a da ga je, tokom tog sastanka, Krajišnik prekinuo i zatražio da hitno dođe u njegov kabinet. U kabinetu je, tvrdio je Žepinić, bio i optuženi Mićo Stanišić, koji mu je pretio pištoljem, nakon čega je Žepinić primoran da podnese ostavku.

Mandić, koji je prisustvovao tom sastanku, više puta je ponovio da je Žepinić sve izmislio. Tužiteljica je danas prikazala snimak intervjua koji je dao 1994. godine Srpskoj televiziji (SRT), a u kojem je istakao da je zaslužan za podelu MUP i tvrdio da je lično učestvovao u razdvajanju specijalne policije, ali da su Žepinić i Delimustafić pokušali to da spreče. Mandić opisuje kako je komandant specijalne policije Milenko Karišik pokušaj očuvanja jedinstvene jedinice prijavio srpskom rukovodstvu i kako su, kako je rekao "uz veliku mudrost" Krajišnika uspeli da spreče Žepinića. Uprkos prikazanom snimku Mandić je tvrdio da je ono što danas govori u sudnici ustvari istina, dok je intervju bio"samo izjava za javnost" u kojoj je "malo podigao svoju ulogu i značaj."

Momčilo Mandić je okončao iskaz na ovom suđenju, ali će se ubrzo vratiti u Hag pošto bi sredinom maja trebalo da svedoči u odbranu Brune Stojića, bivšeg kolege iz republičkog MUP BiH, a nakon toga i u dokaznom postupku optužbe na suđenju Radovanu Karadžiću.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 452

IZVRTANJE STVARNOSTI: Karadžićev teror nad Sarajevom ili teror Sarajeva nad Karadžićem?
ODBRANA MINISTRA POLICIJE: Plave šapke su bile nemoćne pred Crvenim beretkama
RADIKALSKO "PROSVETLJENJE": Da li se svedok predomislio ili su ga predomislili?