Home



ODBRANA: SVEDOCI OPTUŽBE KORUMPIRANI I NEKOMPETENTNI




Odbrana prvog ministra policije u vladi bosanskih Srba Miće Stanišića optužuje Vitomira Žepinića, nekadašnjeg zamenika ministra republičkog MUP, za korupciju i nekompetentnost i osporava iskaz Branka Đerića, prvog predsednika vlade na Palama. Njih dvojica su kao svedoci optužbe tvrdili da je Stanišić bio blizak vrhu SDS i zanemarivao svoje ministarske dužnosti

Momčilo Mandić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuMomčilo Mandić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Srbi su "vapajem i očajno" tražili da ne dođe do raskola u Ministarstvu unutrašnjih poslova BiH, a nisu bili ti koji su se zalagali za podelu policije po nacionalnoj osnovi. Tako tvrdi Momčilo Mandić, bivši čelnik republičkog MUP BiH a potom prvi ministar pravosuđa u vladi na Palama, u nastavku svedočenja na suđenju Mići Stanišiću, koji se sa Stojanom Župljaninom tereti za zločine policije širom BiH tokom 1992. godine.

Tokom unakrsnog ispitivanja odbrana je dokazivala da je izdvajanje srpskog MUP bilo odgovor na probleme srpskih kadrova u republičkoj policiji. Branilac je sugerisao da je depeša koju je Mandić 31. marta 1992. godine uputio svim instancama u MUP, obaveštavajući ih o odvajanju srpske policije, ustvari predstavljala implementaciju Kutiljerovog mirovnog plana kojim je predviđena kantonizacija policije. Svedok se složio sa odbranom i negirao navode tužilaštva da je podela MUP bila "okidač" za početak sukoba u BiH.

Veliki deo unakrsnog ispitivanja branilac je posvetio osporavanju verodostojnosti dvojice svedoka optužbe: Vitomira Žepinića, bivšeg zamenika ministra unutrašnjih poslova BiH i Branka Đerića, prvog premijera vlade bosanskih Srba.

Branilac je Žepinića optužio za korupciju i nekompetentnost, s čim se svedok saglasio. Žepinić je u januaru ove godine, kao svedok optužbe, govorio da se zalagao za očuvanje jedinstvene policije i da je odbio da pristupi jednonacionalnom MUP Republike Srpske. On je svedočio da ga početkom aprila 1992. godine Mićo Stanišić fizički napao u kabinetu Momčila Krajišnika i pretio mu pištoljem, nakon čega je primoran da potpiše unapred sastavljenu ostavku. Mandić, koji je bio na tom sastanku, tvrdi da je došlo do verbalnog sukoba, ali da su neistiniti navodi da je Stanišić potezao pištolj pošto, kako je rekao, niko nije mogao da unese oružje u kabinet predsednika Skupštine.

Osporavane su i tvrdnje Branka Đerića koji je u oktobru prošle godine svedočio o sukobu sa Stanišićem pošto je ministar policije "preskakao vladu" i komunicirao direktno sa Karadžićem. Stanišić se, tvrdio je tada Đerić, ponašao "grubo i bahato", kao "ratni komandant milicije" a ne kao ministar, ali je rukovodstvo SDS insistiralo da on ostane na čelu policije.

Momčilo Mandić je osporavao Đerićev iskaz ukazujući da su jedino ministarstva pravosuđa i unutrašnjih poslova uspešno radila, te da je "teško razumeti" Đerićeve navode. Prema Mandiću, do sukoba je došlo zbog toga što se Stanišić protivio Đerićevoj podršci Biljani Plavšić koja je u Republiku Srpsku "pozivala paravojske iz Srbije i slikala se sa njima", a nakon toga je, tvrdi, policija morala da snosi odgovornost za njihove zločine.

Momčilo Mandić sutra nastavlja iskaz.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 451

PROMAŠENA TEMA: Karadžić ignoriše stradanja sarajevske djece
SVE NA POKOJNIKA: Ko je Mandiću naložio da pošalje depešu za početak rata?
IMAGINACIJA I/ILI STVARNOST: Filmska kritika generala Zdravka Tolimira
PETOGODIŠNJI PLAN: Šešelj najavljuje još deset slučajeva nepoštovanja suda