Home



ČETVRTO SVEDOČENJE PREZIVELOG SA BRANE PETKOVCI




U dokazni materijal na suđenju Zdravku Tolimiru uvedeno svedočenje preživelog sa brane Petkovci gde je prema optužnici 14. i 15. jula 1995. godine streljano oko 1.000 Bošnjaka zarobljenih nakon pada Srebrenice

Zdravko Tolimir u sudnici TribunalaZdravko Tolimir u sudnici Tribunala

Zaštićeni svedok PW 015 je 14. jula 1995. godine preživeo streljanje oko hiljadu Bošnjaka na brani kod sela Petkovci u blizini Zvornika i o tome je, do sada, četiri puta svedočio pred Tribunalom. Na suđenju Zdravku Tolimiru, bivšem bezbednjaku Glavnog štaba VRS u spise je uveden njegov iskaz sa suđenja generalu Radislavu Krstiću iz aprila 2000. godine.

U sažetku iskaza koji je pročitao tužilac, navodi se da se svedok 11. jula 1995. godine pridružio koloni vojnika i civila koji su se, nakon ulaska Mladićevih snaga u Srebrenicu, kroz šume probijali ka Tuzli. Kolona je granatirana i razbijena a grupa u kojoj se svedok nalazio je posle bezuspešnih pokušaja da joj se ponovo priključi 12. jula se odlučila na predaju vojnicima bosanskih Srba na livadi kod sela Sandići.

Svedok je zatočen prvo u hangaru u Konjević Polju a zatim prebačen na fudbalsko igralište u Novoj Kasabi gde je zarobljenicima naloženo da ostave sve lične stvari. Zatočenicima, kojih je prema proceni svedoka na igralištu bilo oko dve hiljade, obratio se i Ratko Mladić nakon čega su ukrcani su u kamione i odvezeni do škole u Petkovcima, blizu Zvornika. Zatvoreni su u učionice a srpski vojnici su ih dodatno maltretirali i tukli tražeći da predaju novac, nakit i dragocenosti koje imaju.

Sledećeg dana, 14. jula, izvođeni su u grupama po pet i kamionima odvoženi do brane u Petkovcima. Sišavši sa kamiona svedok je video gomilu mrtvih tela, a kada su vojnici otvorili vatru pao i pokušao da se zavuče pod tela ubijenih. Bio je lakše ranjen i ostao je da leži praveći se mrtav. Streljanje je nastavljeno do mraka kada je svedok, zajedno sa još jednim preživelim, ugrabio priliku da pobegne sa stratišta i skriven dočeka zoru. Ujutro su na brani videli građevinske mašine kako uklanjaju tela streljanih. Istog dana uspeli su da stignu na teritoriju pod kontrolom armije BiH.

Na fotografijama koje mu je pokazao tužilac svedok je identifikovao mesta na kojima je bio zatočen kao i branu na kojoj je bilo stratište. Optuženi Tolimir je nastojao da ospori iskaz svedoka dovodeći u pitanje njegove procene broja zatočenih i streljanih, kao i njegov status civila u vreme predaje. Svedok je objasnio da je nakon ranjavanja krajem 1992. godine bio angažovan u civilnom sektoru kao humanitarni radnik te da je ponovo mobilisan, pred kraj rata, kada je iz Srebrenice uspeo da stigne do slobodne teritorije.

Tolimir je u unakrsnom ispitivanju posebno insistirao na "nedoslednosti" u svedokovom iskazu, pošto je u prethodnim svedočenjima izjavio da je u koloni koja se probijala prema Tuzli bilo između 13 i 14 hiljada ljudi, dok je u današnjem iskazu rekao da ih je bilo 15 hiljada. Insistirao je na tome i nakon što mu je svedok više puta odgovorio da se ljudi u toj situaciji nisu prebrojavali već su spasavali glavu. Umešao se predsedavajući sudija tražeći od optuženog da pređe na drugu temu.

Tužilaštvo za svedoka nije imalo dodatnih pitanja a suđenje generalu Tolimiru, optuženom za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi, nastavljeno je iskazom istražitelja tužilaštva Tomaža Blaščika/Tomasz Blaszczyk.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 450

KARADŽIĆEVE OPSESIJE: Genocid nad Srbima, islamski fundamentalizam i zavera Zapada
KONOBAR ILI KURIR: Kako je general Manojlo Milovanović vidio ulogu Jovice Stanišića
BRANA PETKOVCI: Hiljadu streljanih – dvojica preživjelih