Home



VOJSKA SPUTAVALA POLICIJU




Odbrana prvog ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske Miće Stanišića tvrdi da policija nije mogla da obavlja svoje redovne dužnosti suzbijanja kriminala, pošto je vojska stalno angažovala redovne i rezervne policajce u borbenim dejstvima

Drago Borovčanin, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuDrago Borovčanin, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Odbrana prvog ministra unutrašnjih poslova bosanskih Srba Miće Stanišića nastojala je da dokaže da je on tokom 1992. godine ulagao maksimalan napor kako bi obezbedio da se policija pridržava strogih profesionalnih normi. Stanišić se, inače, uz bivšeg načelnika Centra službi bezbednosti (CSB) Banja Luka, Stojana Župljanina, tereti za zločine koje su pripadnici srpske policije počinili nad Hrvatima i Muslimanima u 20 bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine.

Svedok optužbe Drago Borovčanin, bivši inspektor u srpskom MUP, u najvećem delu iskaza slagao se sa sugestijama branilaca optuženih. On se saglasio sa navodima da nije bilo jednostavno obezbediti poštovanje autoriteta ministra na teritoriji koju su držali Srbi, pošto je lokalna vlast često vršila kadrovski izbor i finansirala policiju. Kao potvrdu ove teze branilac je naveo primer Stanice javne bezbednosti Skelane gde je lokalna vlast postavila načelnika i zamenika stanice, uprkos ranijim imenovanjima na iste funkcije iz ministarstva. U izveštaju, koji je svedok sastavio nakon inspekcije te stanice, navedeno je da su samo četiri radnika imala rešenje o radu iz ministarstva, dok je ostale imenovao lokalni komandant Teritorijalne odbrane Marko Milanović.

U dodatnom ispitivanju od strane tužiteljice, svedok je, međutim, priznao da je slučaj u Skelanima rešen tako što su funkcije preuzeli ljudi koje je imenovao ministar, dodajući da upravo to dokazuje posvećenost MUP da reše probleme nastale uplitanjem lokalnih vlasti u rad policije.

Odbrana je još ukazivala i da je policija bila sprečena da obavlja svoje redovne dužnosti zbog učestalih zahteva vojske da im pripadnici policije budu na raspolaganju tokom borbenih dejstava. Borovčanin se složio sa tim stavom odbrane i nazvao "intermecom za kriminalce" vreme kada bi veći broj policajaca bili na frontu.

Ukazujući da je ministar aktivno pokušavao da reši i taj problem, branilac je predočio Stanišićevu naredbu izdatu neposredno pre pada Vlade, u kojoj se nalaže da se svi redovni policajci povuku iz vojne službe, a da čelnici Stanica javne bezbednosti treba da "obaveste vojne komande da nisu dužni da im budu na raspolaganju". Prema toj naredbi, samo rezervni policajci su mogli biti korišćeni u sadejstvu sa VRS.

Suđenje bivšim čelnicima policije bosanskih Srba nastavlja se sutra iskazom novog svedoka optužbe.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 442

POSLEDNJI SA "LISTE ČEKANJA": Počelo suđenje generalu Zdravku Tolimiru
"ČEDO NE BU'Š SE VRNUL": Kome su bili namenjeni kninski grafiti?
PLAN "DRINA": Obmanjivali neprijatelja a obmanuli saveznike
(NE)SPREMNOST ZA ODBRANU: Da li je rat "pao sa neba"
ZATOČENICI ILI ŠTICENICI: Ko je policiji uvalio "vruć krompir"
ČEKAJUĆI PRAVDU: Glas žrtava na konferenciji o tribunalovom nasleđu