Home



IZOLOVANI, ALI NE I UHAPŠENI




General Milivoj Petković tvrdi da je noć uoči izbijanja sukoba u Mostaru proveo u stanu roditelja suoptuženog Brune Stojića u Čitluku. On priznaje da je naredio "izolaciju" muslimanskih vojnika HVO i vojno-sposobnih Muslimana, ali negira da su oni tom naredbom trebali biti "lišeni slobode"

Milivoj Petković svjedoči u svoju odbranuMilivoj Petković svjedoči u svoju odbranu

Bivši načelnik Glavnog stožera HVO Milivoj Petković u nastavku svjedočenja u svoju odbranu rekao da je noć uoči izbijanja hrvatsko-muslimanskog sukoba u Mostaru 9. maja 1993. godine proveo sa Brunom Stojićem u stanu njegovih roditelja u Čitluku.

U Petkovićevu odbranu prethodno su svjedočila dvojica pripadnika HVO koji su noć uoči napada dežurali u Glavnom stožeru u Mostaru. Oni su tvrdili da je Petković te noći bio u obilasku operativne zone "Tomislavgrad". Stojić je tako zapravo jedini koji bi mogao potvrditi ili opovrći Petkovićev alibi. Problem je u tome što je i on u grupi bivših čelnika Herceg Bosne optuženih, između ostalog, i za napad HVO na Mostar.

Petković, dalje, tvrdi da HVO nije istjerivao muslimanske civile iz Mostara i zatvarao ih u Heliodromu. "Bila je to evakuacija civila iz zone borbenih djelovanja", kaže Petković. Do smirivanja situacije u Mostaru, po njegovim riječima, došlo je nakon što je 12. maja '93. sa Seferom Halilovićem potpisao sporazum o prekidu vatre. Pošto se u tom sporazumu navodi da su strane suglasne da se civili "oslobode" sudija Antoneti/Antonetti je primijetio da je očito da se radilo o "zarobljenim" civilima. Na pitanje da li je bio svjestan da je potpisao dokument koji ga danas optužuje, Petković odgovara da nije vodio računa o svim formulacijama teksta sporazuma i njihovim eventualnim pravnim posljedicama.

Odbrana je, potom, ukazivala na događaje od 30. juna 1993. godine kada su muslimanski pripadnici HVO "izdali" svoje saborce i priključili se Armiji BiH. Petković tvrdi da je raspolagao obavještajnim saznanjima da Armija BiH planira krenuti u osvajanja južno od Mostara, ući na teritorij Hrvatske i zauzeti Ploče. Odbrana je ukazala na dokumente Armije BiH u kojima se govori o potrebi "maksimalne pasivizacije Muslimana u redovima HVO" i sugeriše da ih treba pozvati da se stave "na stranu svoga naroda".

Petković priznaje da je po nalogu Mate Bobana naredio "izolaciju" muslimanskih vojnika HVO i vojno-sposobnih Muslimana od 18 do 60 godina zato što su predstavljali sigurnosnu prijetnju i kaže da se zbog toga osjećao kao "potpuno srušen čovjek". Na zahtjev sudija da objasni šta podrazumijeva pod "izolacijom", Petković kaže da to nije značilo da su trebali biti "lišeni slobode" nego da su trebali biti "stavljeni pod nadzor".

Petković je 13. jula 1993. godine podnio ostavku na čelno mjesto u Glavnom stožeru HVO jer je Mate Boban, kako tvrdi, mimo njegovog odobrenja okupio svoj tim i započeo realizaciju operacije "Jug". Ostao je u Herceg Bosni jer je njegov nasljednik u Glavnom stožeru bio Slobodan Praljak, također jedan od optuženih u ovom predmetu.

"On je bio jedan od onih koji su došli da pomognu a sa takvim ljudima je lakše raditi", objasnio je Petković.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 441

OPTUŽENI I EKSELENCIJE: Diplomatski seminar Radovana Karadžića
PRINCIP RETORZIJE: Čas međunarodnog prava profesora Šešelja
UDRI PO SLABIJEM: Da li je HVO platio za neuspjehe Armije BiH?
STRANCI U DOBOJU: Kako su govorile "Crvene beretke"