Home



"KONSTRUKTIVNA PONUDA" SRPSKOG MUP




Bivši srpski pripadnik MUP Bosne i Hercegovine tvrdi da su Srbi u februaru 1992. godine ponudom da se formira srpski kolegijum u republičkom ministarstvu ustvari Hrvatima i Bošnjacima dali "konstruktivnu ponudu" za rešenje međusobnih neslaganja, a ne da su pripremali otcepljenje iz republičkog MUP

Neđo Vlaški, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuNeđo Vlaški, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

U nastavku suđenja čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu iskaz je dao svedok tužilaštva Neđo Vlaški, diplomirani kriminalista. Vlaški je uoči rata bio načelnik odeljenja Službe državne bezbednosti za obezbeđenje lica i objekata u MUP BiH, a nakon etničkih podela se priključio MUP Republike Srpske.

Vlaški je prvi put razgovarao sa istražiteljima tužilaštva u junu 2009. godine i tom prilikom mu je ponuđeno da odgovara na pitanja u prisustvu advokata, pošto bi se inače našao na spisku osumnjičenih osoba da tužilaštvo Tribunala nakon 2004. godine nije završilo sa podizanjem optužnica.

Tužiteljica Džoana/Joanna Korner je svedoku predočila transkripte presretnutih razgovora u kojima vrh Srpske demokratske stranke - Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Nikola Koljević izražavaju nezadovoljstvo zbog ukidanja pozicije zamenika načelnika Službe državne bezbednosti u republičkom MUP, na koju je trebalo da bude imenovan Vlaški. Prema svedoku, njegov slučaj je pokazao da su Srbi "smišljeno sklonjeni sa svih upravljačkih funkcija u republičkom MUP".

Svedok je, kako je ukazivala optužba, početkom februara 1992. godine prisustvovao sastanku u Banja Luci gde su se okupili Srbi koji su u ministarstvu zauzimali "prilično visoke pozicije". Sastanak je otvorio optuženi Stojan Župljanin, tadašnji načelnik CSB Banja Luka, a nakon njega govorio je Mićo Stanišić, prvi ministar policije u vladi bosanskih Srba. Prema zapisniku, na koji je ukazala optužba, zaključeno je da je jedini način da se prevaziđe "nepovoljna pozicija" koju Srbi imaju u republičkom MUP da se napravi srpski kolegijum u okviru MUP BiH. Taj kolegijum bi, kako je precizirano, radio na pripremi srpkog MUP nakon donošenja ustava RS. Među zaključcima takođe piše da je potrebno raditi "na naoružavanju i obuci rezervnog sastava policije".

Svedok je, međutim, negirao da se radilo o institucionalno-konstitutivnom sastanku, već ga je nazvao "radnim dogovorom" srpskih pripadnika MUP, koji su predlogom da se formira srpski kolegijum unutar MUP ustvari "ponudili konstruktivno rešenje" Hrvatima i Bošnjacima u ministarstvu za rešenje međusobnih neslaganja. Do stvaranja srpskog MUP bi, tvrdi svedok, došlo samo u slučaju da od predstavnika preostala dva naroda ne bude prihvaćena ideja o srpskom kolegijumu.

Neđo Vlaški će sutra nastaviti da odgovara na pitanja optužbe.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 441

OPTUŽENI I EKSELENCIJE: Diplomatski seminar Radovana Karadžića
PRINCIP RETORZIJE: Čas međunarodnog prava profesora Šešelja
UDRI PO SLABIJEM: Da li je HVO platio za neuspjehe Armije BiH?
STRANCI U DOBOJU: Kako su govorile "Crvene beretke"