Home



"GOSPODARI ŽIVOTA I SMRTI"




Bivši predsednik Stranke demokratske akcije u Bosanskom Šamcu, Sulejman Tihić, tvrdi da su pripadnici Jedinice za specijalne operacije "bili gospodari života i smrti, znali su ratovati i držati oružje". Od pet zatočeničkih objekata u kojima je bio zatvoren, Tihić je najveću brutalnost doživeo u Bosanskom Šamcu, od "srpskih specijalaca"

Sulejman Tihić, svjedok na suđenju Jovici Stanišiću i Franku SimatovićuSulejman Tihić, svjedok na suđenju Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću

Sulejman Tihić, sadašnji predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) i Doma naroda Skupštine BiH, je na suđenju bivšim čelnicima Službe Državne bezbednosti Srbije (SDB) Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću svedočio o torturi kroz koju je prošao u policijskoj stanici u Bosanskom Šamcu i u zatočeničkim objektima u Srbiji. Tihić je do početka rata bio predsednik SDA u Bosanskom Šamcu, a o događajima koji su sledili nakon srpskog preuzimanja vlasti je već dao iskaz 2001. na suđenju optuženima za etničko čišćenje Šamca kao i u postupku protiv Slobodana Miloševića 2003. godine. Transkripti tih njegovih svedočenja i tri izjave koje je dao istražiteljima tužilaštva uvedene su danas u dokaze.

Proglašenje Srpske opštine Bosanski Šamac je, po Tihiću, bio "jasan politički projekat" koji se nije mogao ostvariti bez podrške iz Beograda. Po njegovim rečima, pripadnici Crvenih beretki su došli u Šamac helikopterom u februaru ili martu 1992. godine i "odmah su počeli da uvode red". Oni su, zajedno sa JNA, lokalnom srpskom policijom i Teritorijalnom odbranom učestvovali u napadu na Šamac 17. aprila 1992. godine. Akcijom su, tvrdi svedok, zapovedali specijalci koji su bili "gospodari života i smrti, znali su ratovati i držati oružje". Tihić je rekao da su se "svi bojali specijalaca iz Srbije" zato što su bili "skloni zločinima i kriminalu".

Narednog dana, Tihić je uhapšen i sa još desetak osoba zatvoren u policijsku stanicu, po nalogu Dragana Đorđevića Crnog, za kojeg smatra da je "bio glavni". Zatvorenici su iz Šamca premešteni u kasarnu JNA u Brčkom a nakon toga u Bjeljinu odakle je jedan broj zatočenih helikopterima prebačen u Batajnicu, nadomak Beograda. Tihić je završio u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, gde je razmenjen 14. avgusta 1992. godine.

Mada je "dobio više batina u Sremskoj Mitrovici", svedok je rekao da mu je "najgore bilo u Šamcu" gde je devetoro ljudi zatvoreno u prostoriju površine 2 kvadratna metra. Ukazao je da su ih tu neprestano tukli i da je "postojala opasnost da će biti streljani". Za razliku od Šamca, u Sremskoj Mitrovici se, kaže, "znao red", batine su dobijali posle doručka i večere ali "barem nije postojala mogućnost da neko bude izveden i ubijen". Među pripadnicima Crvenih beretki koje su 1992. bile u Bosanskom Šamcu, Tihić je kao posebno brutalnog izdvojio Zvezdana Jovanovića, kojeg je prepoznao na poznatom snimku sa smotre Jedinice za specijalne operacije u Kuli. Zvezdan Jovanović je, inače, u Srbiji osuđen na 40 godina zatvora kao jedan od atentatora na premijera Đinđića.

Jedinica za specijalne operacije ili Crvene beretke je, po optužnici, bila elitna jedinica SDB koju su optuženi osnovali 1991. godine za vođenje tajnih operacija izvan Srbije.

Svedočenje Sulejmana Tihića biće nastavljeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 439

POLICAJAC BEZ GRANICA: Kako je ministar sa Pala hapsio po Beogradu
ORGINAL FALSIFIKATA: Pravi i lažni "Šešeljevci" u Mostaru
GOSPODARI ŽIVOTA I SMRTI: Sulejman Tihić u raljama specijalaca
IZGUBLJEN U PREVODU: Zašto apel Beograda nije stigao onima kojima je namenjen