Home



"STRAŠNE POSLEDICE" MANJAČE




Na suđenju čelnicima policije bosanskih Srba bivši predsednik izvršnog odbora skupštine opštine Ključ svedočio o progonu, zlostavljanju i ubistvima Muslimana i Hrvata u toj opštini i svom višemesečnom zatočeništvu u logoru Manjača

Asim Egrlić, svjedoči video linkom na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuAsim Egrlić, svjedoči video linkom na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

O preuzimanju vlasti od strane Srba i zločinima počinjenim nad Hrvatima i Muslimanima u opštini Ključ, pred Tribunalom je treći put svedočio Asim Egrlić, bivši funkcioner SDA iz tog grada. Nakon što je u oktobru 2002. godine o tim događajima detaljno govorio na suđenju Radoslavu Brđaninu i Momiru Taliću, a zatim u julu 2004. godine i u predmetu Momčila Krajišnika, Egrlić je danas to ponovio i na suđenju bivšim čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu.

Tužiteljica Džoana/Joanna Korner je na početku njegovog iskaza naglasila da su zločini iz opštine Ključ najvećim delom obuhvaćeni presuđenim i usaglašenim činjenicama iz predmeta Brđanin, te optužba neće izvoditi dokaze o dva najveća ubistva - 1. juna 1992. u Velagićima gde je ispred škole streljano 77 civila i 10. jula 1992. godine kada je ispred škole u Biljanima streljano oko 150 ljudi. Usaglašenom se, takođe, smatra i činjenica da su Muslimani i Hrvati hapšeni, zatvarani i premlaćivani u školi Nikola Mačkić u Ključu.

Svedočeći putem video linka iz Sarajeva Erglić je danas na fotografijama koje mu je prikazala tužiteljica identifikovao školu, stanicu policije i zgradu teritorijalne odbrane, kao i mesta egzekucija u Velagićima i Biljanima. Na fotografijama nadgrobnih spomenika žrtava iz Velagića, svedok je identifikovao nekoliko muškaraca starijih od sedamdeset godina, kao i jednu stariju ženu i petogodišnjeg dečaka.

Egrlić je ponovio svoje ranije svedočenje o tome da su Srbi uz pomoć VI krajiškog korpusa JNA 7. maja 1992. godine nasilno zauzeli sve institucije u opštini, a desetak dana kasnije proglašen je policijski čas i zabrana kretanja bez specijalnih dozvola. Neposredno po preuzimanju vlasti, svedok je sa još nekoliko opštinskih funkcionera otišao na sastanak sa Stojanom Župljaninom kako bi razgovarali o promeni oznaka na uniformama policije pošto su uvedene srpske trobojke. Župljanin im je, kaže Egrlić, rekao da je to "završena stvar" i da se ukidaju dotadašnje oznake.

Svedok je 28. maja 1992. godine uhapšen i pretučen ispred Stanice javne bezbednosti i bolnice. Pre nego što je deportovan u logor Manjača, Egrlić je proveo neko vreme i u logoru Stara Gradiška. Šest meseci u Manjači je, kaže, ostavilo "strašne posledice, narušeno zdravlje i nesposobnost za normalan život".

Branilac Stojana Župljanina sugerisao je svedoku da su ga ispred bolnice pretukli pripadnici vojske a ne policije, što je Egrlić odbacio, tvrdeći da su bili u uniformi rezervne policije. Branilac je takođe tvrdio da je promena policijskih obeležja izvršena u skladu sa novim Zakonom o unutrašnjim poslovima RS, ali je svedok odgovorio da se ne seća da je Župljanin pominjao zakon kada mu je saopštio da je uvođenje srpske trobojke "završena stvar".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 439

POLICAJAC BEZ GRANICA: Kako je ministar sa Pala hapsio po Beogradu
ORGINAL FALSIFIKATA: Pravi i lažni "Šešeljevci" u Mostaru
GOSPODARI ŽIVOTA I SMRTI: Sulejman Tihić u raljama specijalaca
IZGUBLJEN U PREVODU: Zašto apel Beograda nije stigao onima kojima je namenjen