Home



MALO INCIDENATA U VELIKOJ PRETRAZI TERENA




Vojni veštak odbrane Dragutin Repinc tvrdi da su specijalci pod komandom generala Mladena Markača nakon operacije "Oluja" za dva meseca pretražili više od 5.000 kvadratnih kilometara terena i da su u tom periodu zabeležena samo dva incidenta, što po njemu ukazuje na visok stepen discipline u jedinicama hrvatske specijalne policije

Dragutin Repinc, svjedok odbrane Mladena MarkačaDragutin Repinc, svjedok odbrane Mladena Markača

Posle jučerašnjeg svedočenja o ratnom putu hrvatske specijalne policije za vreme operacije "Oluja", vojni veštak odbrane Dragutin Repinc je u nastavku iskaza obrazlagao delove svog ekspertskog izveštaja koji se odnose na ulogu specijalaca po okončanju operacije. Repinc svedoči na poziv odbrane bivšeg komandanta specijalne policije Mladena Markača, koji se zajedno sa generalima Gotovinom i Čermakom tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem proterivanja Srba iz Krajine u leto i jesen 1995. godine.

Kada su 9. avgusta 1995. godine završili borbene aktivnosti na potezu od Velebita do granice sa BiH, hrvatski specijalci su, kaže Repinc, prekomandovani na zadatke pretrage i čišćenja terena. Prvo su poslati na područje Petrove Gore u sektoru Sever sa naređenjem da pretraže teren kojim još nije prošla HV i tu se zadržali do 21. avgusta.

Potom su vraćeni na područje sektora Jug, koji je obuhvaćen optužnicom protiv hrvatskih generala, i nastavili sa pretragama terena sve do 9. oktobra 1995. godine, kada se završava njihov angažman u Krajini. U tom periodu su "pretresli" preko 5.000 kvadratnih kilometara uz samo dva incidenta koja su se, kaže Repinc, dogodila 25. i 26. avgusta. To, po njemu, upućuje na zaključak da je nedisciplina u okviru specijalne policije bila svedena na nivo incidenata a da nikako nije bila opšta pojava. Mada svedok nije rekao o kojim se incidentima radi, po navedenim datumima bi se moglo shvatiti da se jedan od njih odnosi na zločin u selu Grubori gde je ubijeno pet srpskih staraca.

Repinc tvrdi da se iz vojne i policijske dokumentacije vidi da je specijalna policija i nakon "Oluje" nastavila da deluje pod komandom Glavnog stožera HV, budući da su sve akcije pretrage i čišćenja sprovedene po naređenjima generala Červenka. Kao što je naređenja Glavnog stožera samo sprovodio na terenu, general Markač je, tvrdi svedok, izveštaje koje je dobijao sa terena samo potpisivao i prosleđivao ih generalu Červenku. General Repinc je glavno ispitivanje završio navodom da tokom pisanja ekspertskog izveštaja nije naišao ni na jedan dokument u kojem se naređuje ili izveštava o počinjenju krivičnih dela nad civilima i njihovom imovinom.

Do kraja današnjeg zasedanja svedoka su unakrsno ispitali i branioci druge dvojice optuženih. Gotovinina odbrana je dokazivala da je HV imala razloga da smatra da je Knin bio centralno mesto odbrane RSK u koju je bilo uključeno celokupno stanovništvo, dok je Čermakov branilac sugerisao da je njegov klijent izveštavan o vojnim aktivnostima na terenu samo zbog toga da bi izveštaje mogao da prosledi predstavnicima međunarodne zajednice sa kojima se sastajao. Svedok se uglavnom složio sa tim navodima.

Unakrsno ispitivanje generala Repinca će u ponedeljak početi tužiteljica Mahindaratne, a nakon toga se očekuje iskaz poslednjeg svedoka Markačeve odbrane.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 437

ŽALBA: Šta je – ako išta – general Delić znao o zločinima mudžahedina?
ŽRTVA ZAVERE: Šešelj na udaru špijuna, tajkuna, stražara i kuvara
PROPUST U ISTRAZI: Uloga Tutinih tenkista u rušenju Starog mosta
IZVEŠTAJI IZ MANJAČE: Kuća terora ili logor za ratne zarobljenike?
POVRATAK OTPISANOG: Jovica Stanišić posle pet godina ponovo u sudnici Tribunala