Home



BROJNI PROBLEMI HRVATSKE POLICIJE




Na primedbu tužiteljice da je sredinom septembra 1995. godine, i pored masovnih pljački i paljevina srpskih kuća, sa oslobođenog područja u Krajini povukao veći broj policajaca, bivši pomoćnik ministra hrvatske policije Joško Morić odgovara da je MUP morao da se bavi i drugim problemima poput obezbeđivanja granice, obračuna sa zaostalim srpskim borcima i održavanjem reda u ostatku Hrvatske

Joško Morić, svjedok odbrane Mladena MarkačaJoško Morić, svjedok odbrane Mladena Markača

U nastavku unakrsnog ispitivanja Joška Morića, bivšeg pomoćnika hrvatskog ministra policije, tužiteljica Mahindaratne se bavila njegovim nalogom od 18. avgusta 1995. godine u kojem od policijskih jedinica traži da na području oslobođenom u operaciji "Oluja" ne sprovode istrage dotadašnjih pljački i paljevina srpskih kuća, ali da se od tog dana svi zločini moraju sprečiti. Optužba smatra da su na taj način amnestirani brojni počinioci zločina, dok Morić, koji svedoči na poziv odbrane Mladena Markača, tvrdi da mu je namera bila samo da odloži otkrivanje i procesuiranje zločina. Policijski general Markač se zajedno sa Antom Gotovinom i Ivanom Čermakom tereti za zločine počinjene nad Srbima i njihovom imovinom za vreme i nakon operacije "Oluja".

Na pitanje da li je naknadno izdao neko naređenje kojim nalaže sprovođenje istraga o zločinima koji su se desili pre 18. avgusta 1995. godine, Morić odgovara da za tim nije bilo potrebe. Objašnjava da "iz tehnologije policijskog posla" proističe da se istrage o zločinima koji su evidentirani sprovedu kad se za to stvore uslovi, odnosno kada policajci zavedu red na oslobođenom području i spreče počinjenje novih pljački i paljevina srpskih kuća.

Tužiteljica ga je potom suočila sa delovima iskaza bivšeg načelnika Zadarsko-kninske policijske uprave Ivice Cetine i još jednog visokog zvaničnika MUP zaštićenog identiteta, koji su rekli da nalog o "odlaganju istraga" nije bio u skladu sa zakonom, odnosno da je bio "flagrantna greška". Na pitanje da li ga iznenađuju tvrdnje njegovih potčinjenih, Morić je kratko odgovorio: "Gospođo tužiteljice, iznenađuju me".

Budući da je svedok tvrdio da policija usled malog broja delatnika nije mogla da kontroliše 11.000 kvadratnih kilometara oslobođenog područja, tužiteljica je predočila njegov nalog od 13. septembra 1995. godine kojim zahteva povlačenje većeg broja policajaca iz Krajine, iako je dva dana kasnije na sastanku sa predstavnicima vojne policije na Plitvicama rekao da svi pljačkaju napuštene srpske kuće – "od civila i predstavnika vlasti do vojnika i policajaca".

Svedok odgovara da je situacija u Krajini bila samo jedan od problema sa kojima se policija u to vreme susretala. Pored toga je, tvrdi, trebalo obezbediti granicu prema BiH, obračunati se sa zaostalim srpskim vojnicima i održavati red u ostatku Hrvatske. Zbog toga je deo policajaca povučen u svoje matične policijske uprave širom zemlje, a na njihovo mesto su, kaže, došli policajci regrutovani iz redova lokalnog stanovništva. Na konstataciju da su na taj način u području masovnog počinjenja zločina iskusni policajci zamenjeni tek regrutovanim, bivši pomoćnik ministra policije odgovara da je bilo sasvim razumno popuniti jedinice MUP ljudima koji žive u Krajini i koji će se tu duže vreme zadržati.

Iako je bilo predviđeno da Morićevo svedočenje danas bude okončano, on će se na kratko i sutra pojaviti u sudnici, a potom će uslediti iskaz novog svedoka Markačeve odbrane.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 435

IGRE BEZ GRANICA: U kojoj je državi bila Herceg Bosna
OBRAZAC ZASTRAŠIVANJA: Ubijanje i razaranje kao primer i poruka
(NE)OBAVJEŠTENI MINISTRI: Kad je vlada na Palama saznala za logore
PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI: O pokojniku sve najgore