Home



POLICIJA HAPSILA SAMO KAD JE SMELA




Bivši načelnik Zadarsko-kninske policijske uprave Ivica Cetina rekao da su civilni policajci u prvih mesec i po dana nakon "Oluje" pokušavali da spreče hrvatske vojnike u pljački "samo ako bi procenili da neće doći do sukoba sa počiniocima". Tvrdi i da nije bilo policijske istrage ubistva petoro staraca u selu Grubori

Ivica Cetina, svjedok odbrane Ivana ČermakaIvica Cetina, svjedok odbrane Ivana Čermaka

Dokazni postupak odbrane generala Ivana Čermaka nastavljen je iskazom bivšeg načelnika Zadarsko-kninske policijske uprave Ivice Cetine o bezbednosnoj situaciji na oslobođenom području nakon operacije "Oluja" u leto 1995. godine. U izjavi istražiteljima tužilaštva iz 2001. godine, kao i u onoj datoj prošle godine predstavnicima odbrane, on je rekao da je posle ulaska hrvatskih snaga u Krajinu njegova uprava požurila da pokrene rad policijskih stanica i uspostavi red, ali je u tom poslu nailazila na različite probleme zbog toga što su se u oslobođenom području dešavali brojni zločini a policija nije imala dovoljno ljudstva.

Ivan Čermak se, zajedno sa generalima Gotovinom i Markačem, tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem proterivanja Srba iz Krajine. Na teret mu se, između ostalog, stavlja to što nije iskoristio uticaj zapovednika Zbornog mesta Knin na jedinice vojske i policije, kako bi doprineo sprečavanju zločina i procesuiranju počinilaca. Odgovarajući na pitanja branioca Keja/Kay Cetina je, međutim, rekao da se Čermak "nije nametao policiji", odnosno da nije imao ovlasti da upravlja policijskim poslovima.

Očito nezadovoljan svedokovom tvrdnjom da se samo vojna policija bavila zločinima koje su počinili hrvatski vojnici, Gotovinin branilac Luka Mišetić ga je suočio sa tvrdnjom da je po zakonu i civilna policija mogla da se "umeša" u istrage zločina koje su počinili vojnici. Cetina je odgovorio da je tako stajalo na papiru ali da je u praksi to "malo teže išlo". U slučajevima kada su, recimo, civilni policajci videli da uniformisani ljudi prevoze opljačkanu robu, pokušali bi da ih uhapse i spreče u krađi "samo ako bi procenili da neće doći do sukoba sa počiniocima". Takva situacija je, kaže, trajala celih mesec i po nakon "Oluje".

Branilac je potom predočio nekoliko dokumenata koji upućuju na suprotno, među kojima je i izveštaj MUP za 14. avgust 1995. godine u kojem se navodi da je policija uhapsila tri pripadnika HV koji su pokušali da ukradu nekoliko traktora. "U tom konkretnom slučaju treba zapljeskati policiji, dobro smo prošli", odgovorio je svedok i potvrdio da je upravo to bio način na koji je policija trebalo da reaguje.

Tužiteljica Mahindaratne je u unakrsnom ispitivanju ukazala na slučaj u kojem, po njoj, policija nije učinila ništa da istraži zločin. Radi se o ubistvu pet srpskih staraca od 25. avgusta 1995. godine u krajinskom selu Grubori, koje se navodi u dodatku optužnice protiv hrvatskih generala. Cetina kaže da, po njegovim saznanjima, nije bilo istrage tog zločina, odnosno da nisu preduzeti zakonom predviđeni koraci. Kaže da se, kao šef uprave na čijoj teritoriji je zločin počinjen, nikada nije raspitao zašto nije urađen uviđaj i druge istražne radnje.

Unakrsno ispitivanje Ivice Cetine se nastavlja sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 429

BOJKOT: Sudska premijera bez glavnog lika
"NAORUŽANI NAROD": Da li je u Herceg Bosni uopšte bilo civila?
GROBNICA NA KRAJU GRADA: Gdje su sahranjene žrtve terora u Brčkom