Home



SUDIJA: DA LI JE POVRATAK 0,25 ODSTO IZBEGLIH "VREDAN POMENA"




Pošto se bivši gradonačelnik Knina Petar Pašić složio sa sugestijom Gotovininog branioca da brojka od stotinu Srba koji su se do kraja oktobra 1995. godine vratili u Knin ukazuje da povratak nije bio sprečavan, predsedavajući sudija upitao da li je činjenica da se u grad vratilo 100 od 40.000 Srba "uopšte vredna pomena"

Snimak Hrvatske televizije od 5. avgusta 1995. godine u kojem Petar Pašić poziva Srbe da ne napuštaju KrajinuSnimak Hrvatske televizije od 5. avgusta 1995. godine u kojem Petar Pašić poziva Srbe da ne napuštaju Krajinu

Iako se svedok Petar Pašić odrekao svih bitnih navoda izjave koju je 2002. godine dao haškim istražiteljima, pre svega onog o planu vrha hrvatskih vlasti da se proteraju Srbi iz Krajine, branilac Ante Gotovine se u nastavku dopunskog unakrsnog ispitivanja ponovo bavio tim dokumentom. Pašić, inače, svedoči na poziv odbrane Ivana Čermaka, optuženog zajedno sa generalima Gotovinom i Markačem za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem trajnog proterivanja Srba iz Krajine za vreme i nakon operacije "Oluja" u leto 1995. godine. Svedok je u to vreme bio gradonačelnik Knina, odnosno poverenik hrvatske vlade za to područje, izabran iz redova srpske manjine.

Odgovarajući na pitanja branioca Luke Mišetića, Pašić je rekao da nema ni govora o postojanju plana vrha hrvatske vlasti da se Krajina etnički očisti, a kao jedan od primera u prilog tome navodi javni poziv predsednika Franje Tuđmana srpskom stanovništvu da ne napušta Hrvatsku. Ne poriče da su zločini počinjeni ali smatra da ih je bilo nemoguće sprečiti jer su bili rezultat osvete hrvatskih povratnika koji su zatekli svoje kuće sravnjene sa zemljom, pa ih, kaže, niko nije mogao obuzdati "da ne počine isto ono što se njima desilo".

Odbrana je potom prikazala snimak Hrvatske televizije od 5. avgusta 1995. godine u kojem Pašić poziva Srbe da ne napuštaju Krajinu rečima: "Apeliram, ostanite, sačuvajte mir i sačekajte hrvatsku vlast, današnji dan je vaša pobeda". Nastojeći da ukaže da je taj apel bio plod sveukupne državne politike, branilac je pitao svedoka u kojim okolnostima su pomenute reči izgovorene. Ovaj, međutim, odgovara da je obraćanje sam osmislio i da se ni sa kim iz vrha vlasti nije konsultovao pre nego što su novinari došli kod njega.

Pobijajući navod optužnice po kojem je povratak Srba nakon "Oluje" bio sprečavan na različite načine, branilac Mišetić se pozvao na izveštaj evropskih posmatrača od 27. oktobra 1995. godine u kojem se navodi da je gradonačelnik Pašić rekao da se u Knin do tada vratilo oko 100 Srba. Na pitanje kako su oni uspeli da se vrate ako je povratak onemogućavan, Pašić kaže da to potvrđuje da nikakvih prepreka u tom smislu nije bilo i da se Hrvatska trudila da svima omogući povratak kućama, izdajući dokumenta izbeglicama čak i u Belom Manastiru i Vukovaru, tada još uvek okupiranim gradovima.

Predsedavajući sudija je na to pitao svedoka da li smatra da je broj od 100 povratnika "uopšte vredan pomena" ako se zna da to čini "jednu četvrtinu jednog procenta" od ukupno četrdesetak hiljada Srba koliko ih je pre "Oluje" bilo u Kninu. Pašić kaže da je povratak kasnije omasovljen i da se do danas u Hrvatsku vratilo od 112 do 115 hiljada Srba ali nije mogao da navede izvor tog podatka.

Time je iskaz bivšeg gradonačelnika Knina okončan, a pred kraj današnjeg zasedanja počelo je svedočenje nekadašnjeg načelnika Splitsko-dalmatinske Policijske uprave Ivice Cipcija.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 427

INTERVJU: Predstavljamo sudiju O-Gon Kvona
"ZAŠTITNE MJERE": Opljačkani i zatočeni iz sigurnosnih razloga
LOGIKA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Ako su odvedeni muškarci, nelogično je ostaviti žene i djecu