Home



"INFORMATIVNA NAREĐENJA" GENERALA ČERMAKA




Opisujući ulogu generala Ivana Čermaka, vojni veštak odbrane Franjo Feldi rekao da on u praksi nije obavljao "ni 20 odsto" svojih de iure ovlašćenja. Kada mu je tužilac predočio nekoliko naređenja optuženog generala vojnoj policiji u Kninu, svedok odgovara da se radilo o "informativnim naređenjima" bez obaveze da budu izvršena

Franjo Feldi, svjedok odbrane Ivana ČermakaFranjo Feldi, svjedok odbrane Ivana Čermaka

U tužiočevom unakrsnom ispitivanju vojnog veštaka odbrane Ivana Čermaka – penzionisanog generala HV Franje Feldija – uglavnom se raspravljalo o položaju vojne policije unutar hrvatskih oružanih snaga i viđena su, sportskim žargonom rečeno, "dva različita poluvremena". Tokom jučerašnjeg zasedanja se, naime, činilo da je svedok saglasan tezi optužbe po kojoj je vojna policija za vreme "Oluje" delovala pod komandom zapovednika HV na terenu, pa tako i Ante Gotovine, dok je danas tvrdio da su vojnopolicijske jedinice bile isključivo u nadležnosti Uprave vojne policije na čelu sa generalom Matom Laušićem. Zabuna je stvorena delom zbog previše detaljnog i na momente konfuznog vođenja unakrsnog ispitivanja od strane tužioca, kao i zbog preopširnih odgovora generala Feldija, zbog čega su obojica u više navrata opomenuti od strane predsedavajućeg sudije Orija/Orie.

General Feldi je juče rekao da je vojnom policijom prvobitno zapovedala Uprava vojne policije na čelu sa generalom Matom Laušićem, ali da je krajem 1992. godine vojni savet Ministarstva odbrane Republike Hrvatske (MORH) odlučio da se komandovanje prepusti zapovednicima HV na terenu. Iz toga se moglo zaključiti da su jedinice vojne policije stavljene pod kontrolu komandanata operativnih zona, kasnije preimenovanih u zborna područja, među kojima je bio i zapovednik operacije "Oluja" Ante Gotovina.

Na početku današnje rasprave je, međutim, jasno stavljeno do znanja da se tužiočev i svedokov stav bitno razlikuju, budući da general Feldi tvrdi da je 1994. godine došlo do novog preokreta u komandovanju jedinicama vojne policije. Pravilnikom iz te godine je, tvrdi svedok, ustanovljeno da se vojnopolicijske jedinice vraćaju pod nadležnost hrvatskog Ministarstva odbrane odnosno njegove Uprave vojne policije. Po tom pravilniku, načelnik uprave Mate Laušić je jedini mogao regulisati kada i koje jedinice vojne policije će "ustupati" određenim jedinicama HV.

Što se tiče odnosa Ivana Čermaka sa vojnom policijom, svedok tvrdi da on kao zapovednik Zbornog mesta Knin nije imao nikakve nadležnosti nad satnijom vojne policije u tom gradu. Kaže da tokom pisanja ekspertskog izveštaja o ustroju HV nije naišao ni na jedan dokument u kojem general Laušić stavlja bilo koju vojnopolicijsku jedinicu pod Čermakovu nadležnost. Tužilac to osporava ukazivanjem na niz naređenja koja je Čermak nakon operacije "Oluja" izdao vojnoj policiji na terenu, ali Feldi odgovara da se radilo o "informativnim naređenjima" bez obaveza da budu izvršena. Dodaje i da ti dokumenti očigledno ne odgovaraju formalnim vojnim operativnim standardima jer autor ne zahteva da bude izvešten o rezultatima.

Uostalom, tvrdi svedok, Čermak u praksi i nije obavljao svoja de iure ovlašćenja zapovednika Zbornog mesta Knin. On je "na papiru" imao nadležnosti da jedinicama HV izdaje upute i naloge kao i da nadzire kako se to provodi ali, po Feldijevoj "slobodnoj proceni", u praksi mu od tih ovlašćenja nije ostalo "ni 20 odsto", između ostalog i zbog toga što nije znao ni koje su jedinice HV i vojne policije raspoređene u Kninu.

Komandna nadređenost jedinicama vojne policije jedno je od ključnih pitanja na suđenju hrvatskim generalima u vezi sa optužbama za propust da spreče zločine i kazne počinioce. Dokaže li se, naime, da su Gotovina i Čermak kontrolisali jedinice vojne policije, to bi značilo da su preko njih mogli da narede mere za sprečavanje pljački i paljevina srpskih kuća, kao i istrage ubistava i drugih zločina nad srpskim civilima. Pored Gotovine i Čermaka, za zločine počinjene za vreme i nakon operacije "Oluja" tereti se i policijski general Mladen Markač.

Pred kraj današnjeg zasedanja na klupu za svedoke je izveden još jedan veštak Čermakove odbrane – Pero Kovačević.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 424

"TRAŽIM PRAVDU": Četvrto svjedočenje preživjelog sa stratišta na Branjevu
HEMINGVEJ U SUNJI: Literarna sekcija generala Praljka
"DELIKATNI POSLOVI": Prekopavanje masovnih grobnica po nalogu policije
TRANSFER ZNANJA: Domaći sudovi će nastaviti tamo gde Tribunal stane