Home



POMOĆ LOKALNIM SUDOVIMA DA NASTAVE TAMO GDE ĆE TRIBUNAL STATI




Istraživanje o potrebama nacionalnih pravosuđa na prostorima bivše Jugoslavije kako bi se osposobili da nastave ono što je započeo Haški tribunal, koristeći njegova akumulirana znanja, "najbolju praksu" i lekcije naučene u proteklih 15 godina

Partik Robinson, Janez Lenarčič i Sandro Calvani prilikom predstavljanja izvještaja o potrebama nacionalnih pravosuđa u zemljama bivše JugoslavijePartik Robinson, Janez Lenarčič i Sandro Calvani prilikom predstavljanja izvještaja o potrebama nacionalnih pravosuđa u zemljama bivše Jugoslavije

U Hagu je danas svečano predstavljen finalni izveštaj o potrebama nacionalnih pravosuđa u zemljama bivše Jugoslavije, kako bi izgradili kapacitete koji će im omogućiti da nastave ono što je započeo Tribunal, odnosno da krivično gone odgovorne za ratne zločine počinjene na tim prostorima tokom devedesetih godina prošlog veka.

U predstavljanju izveštaja učestvovali su predstavnici četiri institucije koje su se angažovale u jednogodišnjem istraživanju potreba nacionalnih pravosuđa: predsednik Tribunala sudija Patrik Robinson, direktor Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Janez Lenarčič, zatim direktor Interregionalnog centra UN za istraživanje zločina i pravde (UNICRI) Sandro Kalvani/Calvani i Džejms Rodhever/James Rodehaver u ime Misije OEBS/OSCE u Bosni i Hercegovini.

Svi oni su, učestvujući u prezentaciji izveštaja, istakli da će se nacionalnim pravosuđima najviše pomoći transferom znanja koje je u proteklih 15 godina akumulirano u Haškom tribunalu, odnosno prenošenjem njegove "najbolje prakse" kao i lekcija naučenih u tom procesu. Glavni deo izveštaja predstavljaju preporuke na koji bi način tribunalova iskustva trebalo preneti ne samo lokalnim sudijama, tužiocima i braniocima, već i istražiteljima i analitičarima, odeljenjima za zaštitu svedoka i žrtava kao i službama za odnose sa javnošću.

Za primenu preporuka iz izveštaja njegovi autori računaju na finansijsku podršku Evropske komisije, koja trenutno razmatra projekat implementacije "vredan" nešto više od 4 miliona eura.

Izveštaj o transferu tribunalovog znanja lokalnim pravosuđima, kako je primećeno na konferenciji za novinare, je predstavljen upravo u trenutku kada je haški sud izložen oštrim kritikama od strane udruženja žrtava i organizacija za ljudska prava u bivšoj Jugoslaviji i kada se javljaju mišljenja da neki lokalni sudovi primenjuju "više standarde" suđenja nego Tribunal.

Predsednik Tribunala Robinson je, u odgovoru, rekao da je "veoma zadovoljan ukoliko je tačno da su standardi nekih lokalnih suđenja viši od tribunalovih". Džejms Rodhever, predstavnik misije OEBS/OSCE u BiH je u odgovoru na isto pitanje primetio da su "neke sposobne sudije i tužioci u regionu naučili puno od Tribunala i primenjuju njegovu najbolju praksu na lokalnim suđenjima, posebno u BiH". Državni sud BiH, po njemu, "stalno unapređuje svoj rad i pokazuje da dobro uči na greškama". Osim toga, dodao je Rodhever, na pozitivnije ocene o radu lokalnih sudija deluje i to što je "pravda bliže" žrtvama u odnosu na Hag, što se suđenja odvijaju na lokalnim jezicima i što su postupci kraći od haških, što je faktor koji se, po njemu, "ne sme potceniti".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 424

"TRAŽIM PRAVDU": Četvrto svjedočenje preživjelog sa stratišta na Branjevu
HEMINGVEJ U SUNJI: Literarna sekcija generala Praljka
"DELIKATNI POSLOVI": Prekopavanje masovnih grobnica po nalogu policije
TRANSFER ZNANJA: Domaći sudovi će nastaviti tamo gde Tribunal stane