Home



TUŽILAC: DOŽIVOTNI ZATVOR ZA "NAJGORI ČIN NEČOVEČNOSTI"




U danas objavljenom završnom podnesku, tužilac obrazlaže zašto je doživotni zatvor "jedina moguća kazna" za sedmoricu oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi. Svaki od optuženih je imao "presudnu ulogu u činjenju nezamislivih zločina čiji je obim nepojmljiv a patnje nanesene stanovništvu Srebrenice i Žepe neizmerne", ukazuje tužilac

Peter McCloskey, vođa tima optužbe na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba, optuženih za zločine u SrebreniciPeter McCloskey, vođa tima optužbe na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba, optuženih za zločine u Srebrenici

"Svaki od optuženih je počinio nezamislive zločine nad muslimanskim stanovništvom Srebrenice i Žepe. Neizmerne patnje koje su im nanesene i obim zločina su nepojmljivi i mogu se opisati kao najgori čin nečovečnosti", navodi se u završnom podnesku tužioca u kojem traži kazne doživotnog zatvora za sedmoricu oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi u julu 1995. godine.

Mada je završni podnesak tužioca poverljive prirode, deo o predloženim kaznama je danas postao javan. Osim doživotnog zatvora, tužilac takođe traži da Vinko Pandurević, Ljubomir Borovčanin, Ljubiša Beara, Vujadin Popović i Drago Nikolić odsluže najmanje 46 godina u zatvoru pre nego što im se odobri eventualni zahtev za ranije puštanje na slobodu. U slučaju Milana Gvera i Radivoja Miletića, minimalni period proveden u zatvoru bi, po oceni tužioca, morao da iznosi 30 godina.

Najvažniji faktor za određivanje kazne je, ukazao je tužilac, "zapanjujuća" težina zločina. Svaki od optuženih je, navodi se u podnesku, igrao "presudnu ulogu u sistematskom uništavanju muslimanskog stanovništva u Srebrenici i Žepi kroz ubistvo više od 7.000 ljudi i prisilno premeštanje 25.000 do 35.000 ljudi".

Pandurević, Borovčanin, Beara, Popović i Nikolić su, tvrdi tužilac, "odgovorni za genocid – zločin nad zločinima" kao i za istrebljenje. Gvero i Miletić su, navodi se, osim za ubistva 68 do 129 osoba, zajedno sa ostalim optuženima odgovorni i za progone, prisilno premeštanje i deportaciju kao zločine protiv čovečnosti.

Pored težine zločina, na visinu kazne utiče i broj žrtava, njihov civilni status, ranjivost i uticaj zločina na žrtve. Otežavajuća okolnost za optužene je i njihov visok rang u vojnoj hijerarhiji kao i zloupotreba ovlašćenja. Optuženi su, ukazao je dalje tužilac, "dobrovoljno" učestvovali u ubistvu i prisilnom premeštanju stanovništva Srebrenice i Žepe.

Po tužiocu, u ovom slučaju "ne postoje olakšavajuće okolnosti" - nijedan od optuženih nije pokazao ni trunku kajanja niti je, osim u izvesnoj meri u slučaju Borovčanina, sarađivao sa tužilaštvom. Dobrovoljno su se predali samo Miletić i Gvero, mada su okolnosti pod kojima su obavljeni ti transferi u Hag, ostale "nepoznate".

Zaključujući deo završnog podneska posvećen odmeravanju kazne, tužilac ukazuje da je "osuda na doživotni zatvor jedina pravedna presuda".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 422

SREBRENIČKA SEDMORKA: Odbrana odgovara na argumente optužbe
HVO I VRS: Srpsko-hrvatska saradnja u bosanskom ratu
19. OKTOBAR 2009.: Zakazan početak suđenja Radovanu Karadžiću
OSPORAVANJE: Hrvatski vojnici protiv hrvatskog insajdera
"NORMALAN I ARTIKULISAN": Kako Šešelj ocenjuje svoje ponašanje na sudu