Home



TREĆE SVEDOČENJE DR VESNE BOSANAC PRED TRIBUNALOM




Pošto su sudije prihvatile da se u sudske spise uvede transkript njenog svedočenja sa sudjenja Slavku Dokmanoviću, direktor Vukovarske bolnice dr Vesna Bosanac će, ovom prilikom, odgovarati samo na pitanja Slobodana Miloševića - Optuženi tvrdi da su naoružani pripadnici Zbora narodne garde i hrvatske policije boravili u Vukovarskoj bolnici i iz nje otvarali vatru na JNA, kao i da su sa njenog krova pucali na jugoslovenske avione

Vesna Bosanac, svjedok na sudjenju Slobodanu MiloševićuVesna Bosanac, svjedok na sudjenju Slobodanu Miloševiću

Direktor Opšte bolnice u Vukovaru, dr Vesna Bosanac, po treći put se danas pojavila u sudnici Haškog tribunala, kako bi pred Slobodanom Miloševićem ponovila deo svog svedočenja o dogadjajima iz novembra 1991. i odgovorila na pitanja optuženog.

Dr Bosanac je o tome prvi put svedočila u martu 1996., na raspravi na kojoj je potvrdjena optužnica protiv oficira bivše JNA Veselina Šljivančanina, Mileta Mrkšića i Miroslava Radića, koji se terete za ubistvo više od 200 ljudi odvedenih 20. novembra 1991. iz Vukovarske bolnice i streljanih na poljoprivrednom dobru Ovčara. Nakon toga, u februaru 1998., dr Bosanac je o tim dogadjajima svedočila i na sudjenju bivšem predsedniku opštine Vukovar, Slavku Dokmanoviću, optuženom za isti zločin.

Radi uštede vremena, sudije su prihvatile da se u sudske spise uvede transkript njegog svedočenja iz februara 1998. a dr Bosanac je pozvana u Hag da bi odgovorila na pitanja optuženog.

Pre početka unakrsnog ispitivanja, tužilac Džefri Najs/Geoffrey Nice je, u najkraćem, rezimirao najvažnije delove njenog svedočenja, tražeći od dr Bosanac da te iskaze još jednom potvrdi.

Od kraja avgusta do 17. novembra 1991. Vukovarska bolnica je, prema svedočenju dr Bosanac, gotovo svakodnevno granatirana ili bombardovana iz vazduha, uprkos velikim znacima sa crvenim krstom na krovu i u bolničkom krugu. U samoj bolnici nije bilo nikakvog oružja, a u njenoj okolini nije bilo vojnih objekata ili položaja branilaca Vukovara.

Kada su 17. novembra u grad ušli JNA i paravojne formacije, mnogi civili sklonili su se u krug bolnice u očekivanju evakuacije koja je, uz posredovanje Medjunarodnog crvenog krsta, dogovorena izmedju generala JNA Rašete i hrvatskog ministra zdravlja Hebranga. Pošto su sledećeg dana predstavnici MCK zaustavljeni na jednom od vukovarskih mostova, dr Bosanac je pozvala generala Rašetu, koji je uputio na pukovnika Mrkšića kao zapovednika "Vukovarske operacije". Nakon toga je dr Bosanac odvedena u štab JNA u Negoslavcima, gde joj je pukovnik Mrkšić rekao da je zbog situacije na terenu nemoguće organizovati evakuaciju dogovorenom trasom kroz Hrvatsku, već je ona moguća jedino kroz Srbiju, preko Šida.

U bolnici je, po povratku, dočekala opšta panika, pošto su vojnici počeli da odvajaju i odvode muškarce. Tražeći njihovog pretpostavljenog, prvi put je naišla na majora Šljivančanina, koji joj je objasnio da muškarce odvode "da ih popišu, pa će ih vratiti". Šljivančani se vratio posle podne istog dana i tražio listu pacijenata. Uzeo je tri primerka, a četvrti je doktorka Bosanac dala predstavniku Medjunarodnog crvenog krsta koji je bio zajedno sa majorom.

Uveče 19. novembra je ponovo odvode u Negoslavce, ali je tamo više ne dočekuje pukovnik Mrkšić već major Sljivančanin, koji je pita "koliko bi Tudjman platio za nju". Ujutro 20. novembra je vraćaju u bolnicu, ali je drže pod stražom. U 7,30 major Šljivančanin naredjuje da se okupe svi lekari i obaveštava ih da JNA preuzima kontrolu nad bolnicom. Dr Bosanac odvode najpre u kasarnu JNA u gradu, a zatim u zatvor u Sremskoj Mitrovici gde ostaje 18 dana i piše izjavu o tome šta je radila u bolnici tokom tromesečne opsade... Iz Mitrovice je prebačena u vojni istražni zatvor u Beogradu gde je još dva dana ispituju i, konačno, razmenjuju (sa grupom lekara, sveštenika i još nekih civila) za vojnike JNA u hrvatskom zarobljeništvu.

U prvih petnaestak minuta unakrsnog ispitivanja, Slobodan Milošević je doktorku Bosanac suočio sa tvrdnjama da su naoružani pripadnici Zbora narodne garde i hrvatske policije boravili u bolnici i iz nje otvarali vatru na JNA, kao i da su sa njenog krova pucali na jugoslovenske avione. Milošević se, pritom, pozivao na izjave koje su bivsi lekari Vukovarske bolnice, dr Mladen Ivanković i dr Vladimir Emendi, dali vojnim istražnim organima u Srbiji.

Na sve takve tvrdnje optuženog dr Bosanac je odgovorila da to "apsolutno nije istina". Izjave dr Ivankovića je okarakterisala kao "tendenciozne i netačne" a za dr Emendija je rekla da je bio u vojnom zatvoru u Nišu i da ne zna "kakve je izjave i pod kakvim pritiscima davao".

Slobodan Milošević će, sutra, imati još dva sata za unakrsno ispitivanje u kojem će se, kako je najavio, videti "šta se stvarno dešavalo u Vukovaru". (kraj)



Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 133

VUKOVAR, 20. NOVEMBAR 1991.: Dr. Vesna Bosanac na unakrsnom saslušavanju kod Slobodana Miloševića
POGLED PREKO UNE: S.O.S. sa stadiona-logora u Bosanskom Novom
"HAG PROTIV PRAVDE" - SVEDOK PROTIV HAGA: Da li je rat u Bosni bio neizbežan?
PRESUDA MEĐUNARODNOG SUDA PRAVDE: Slučaj "Bosna i Hercegovina" protiv Jugoslavije" se nastavlja
TRI DRŽAVE, TRI VOJSKE, JEDAN CILJ: Kada je Arkan bio važniji od generala JNA