Home



"SAMOSPALJIVANJE" KUĆA U KRAJINI




Kada ga je tužiteljica u unakrsnom ispitivanju pitala da li je u Krajini nakon "Oluje" počinjen veliki broj krivičnih dela, bivši predsednik Vojnog suda u Splitu i današnji svedok Gotovinine odbrane Zoran Matulović rekao da je to "relativna kategorija" i da se ne može reći ko su bili počinioci, upirući prstom, doduše "samo hipotetički", na Srbe koji su bežali iz svojih kuća

Zoran Matulović, svjedok odbrane Ante GotovineZoran Matulović, svjedok odbrane Ante Gotovine

Dokazni postupak odbrane generala Ante Gotovine danas je nastavljen iskazom bivšeg predsednika Vojnog suda u Splitu Zorana Matulovića. Na početku zasedanja, u dokaze je uvrštena svedokova izjava iz maja ove godine u kojoj je, između ostalog, naveo da je splitski Vojni sud bio nadležan za procesuiranje krivičnih dela počinjenih na području Krajine za vreme i nakon operacije "Oluja" u leto 1995. godine, kada su počinjena brojna ubistva, pljačke i paljevine kuća, za koje se terete generali Gotovina, Čermak i Markač.

Matulović kaže da su u nadležnosti vojnih sudova bila dela koja su počinili pripadnici Hrvatske vojske. Ako bi počinioci pre podizanja optužnice bili demobilisani, slučajevi bi se prosleđivali civilnom pravosuđu. Odričući bilo kakvu vezu Vojnog suda sa Zbornim područjem Split na čijem se čelu nalazio Ante Gotovina, svedok je rekao da je sistem vojnih sudova bio u nadležnosti Ministarstva pravosuđa.

Osim za dela koja su počinili hrvatski vojnici, splitski Vojni sud i tužilaštvo su bili nadležni za istrage kršenja zakona u koja bi eventualno bili umešani zarobljeni pripadnici vojske krajinskih Srba. Da se sa njima postupalo maksimalno korektno potvrđivali su, kaže, i predstavnici Crvenog krsta koji su ih posećivali u zatvoru. Mada to nije bio običaj, ponekad bi, objasnio je, predstavnici suda "bacili pogled" i na pisma u kojima ratni zarobljenici obaveštavaju svoje rođake da nemaju primedbe na uslove u pritvoru.

Tužiteljica Mahindaratne je u unakrsnom ispitivanju sugerisala da je u krajinskom Sektoru Jug nakon "Oluje" počinjen veliki broj kaznenih dela, na šta je Matulović uzvratio rečima da je "veliki broj relativna kategorija" i da se u toj "hipotetički predstavljenoj situaciji" ne može znati ko su počinioci. "Zar se ne može desiti da su oni koji su bežali iz inata sami palili svoje kuće jer su znali da ih više ne mogu koristiti", upitao svedok, naglašavajući da govori "samo hipotetički".

Pošto je svedočio da general Gotovina nije imao "nikakvih procesnih mogućnosti" da utiče na rad vojnih pravosudnih organa, predsedavajući sudija Alfons Ori/Alphons Orie je pitao Matulovića šta je zapovednik Zbornog područja Split trebalo da radi kada je čuo da se na teritoriji pod njegovom kontrolom dešavaju, recimo, učestale paljevine kuća. "Da o tome obavesti vojnu policiju i ništa više", bio je izričit svedok.

Suđenje hrvatskim generalima se nastavlja u četvrtak kada će se u sudnici pojaviti vojni veštak Gotovinine odbrane Timoti Kros/Timothy Cross.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 419

VRHUNAC NEČOVEČNOSTI: Doživotni zatvor za višegradske "žive lomače"
ŽALBENA RASPRAVA: Kakva kazna za teror nad Sarajevom
REVIZIONIZAM: Karadžić u Srebrenici brani Evropu
PRIKRIVANJE: Tragovi zločina na površini jezera
NEPOŠTOVANJE SUDA: Prva presuda Vojislavu Šešelju