Home



ŠAĆIRBEGOVIĆ: PALE KAO AGENTURA BEOGRADA




Bivši ambasador BiH pri UN Muhamed Šaćirbegović (Šaćirbej) još jednom ponovio da je zločine u Bosni i Hercegovini počinila SRJ uz pomoć njenih "agenata, Srba sa Pala"

Muhamed Šaćirbegović svjedoči video linkom na suđenju Momčilu PerišićuMuhamed Šaćirbegović svjedoči video linkom na suđenju Momčilu Perišiću

Poslednji, peti dan glavnog ispitivanja bivšeg ambasadora BiH pri UN Muhameda Šaćirbegovića (Šaćirbeja) na suđenju nekadašnjem načelniku generalštaba VJ Momčilu Perišiću, odvijao se u najvećem delu na sednici zatvorenoj za javnost. Na otvorenom zasedanju Šaćirbegović je govorio o aktivnostima Misije BiH i Saveta bezbednosti UN povodom pada zaštićenih zona u Srebrenici i Žepi u julu 1995. godine.

Misija BiH u julu 1995. godine obavestila je Savet bezbednosti da je Žepa "pod direktnim napadom srpskih snaga" odnosno "SRJ i njenih agenata Srba sa Pala". Po rečima svedoka, predsednik Izetbegović je poslao delegaciju u Žepu koja se sastala sa Ratkom Mladićem kako bi dogovorili evakuaciju. Mada su Srbi izvestili Međunarodni crveni krst da su članovi vladine delegacije pobegli, oni, tvrdi svedok, više nisu pronađeni.

Kao i prethodnih dana, tužiteljica je svedoku predočila više rezolucija SB u kojima se države sa prostora bivše Jugoslavije a posebno bosanski Srbi pozivaju da se "uzdrže od uništavanja ili skrivanja dokaznih materijala" o zločinima u BiH. Savet bezbednosti je, prema Šaćirbegoviću, imao takve informacije, posebno kad se radi o "premeštanju masovnih grobnica".

Govoreći o pregovorima u Dejtonu, Šaćirbegović, koji je bio član bosanske delegacije, je rekao da je Slobodan Milošević preko Ričarda Holbruka/Richard Holbrooke obavestio bosansku delegaciju da "želi da razgovara o imunitetu ili amnestiji za zločine počinjene tokom rata u BH". Svedok je, kaže, to odbio a tema je "nakon nekoliko dana i intervencije Tribunala skinuta sa dnevnog reda". Tribunal je, inače, tokom konferencije u Dejtonu podigao tri optužnice – kako bi međunarodnu zajednicu i pregovarače i podsetio da "postoji", iako nije zastupljen u mirovnim pregovorima.

Na kraju glavnog ispitivanja tužiteljica je predočila pismo koje je Vladislav Jovanović, tadašnji otpravnik poslova u Misiji SRJ pri UN, 18. decembra 1995. godine poslao šefu Ruske misije Sergeju Lavrovu. U pismu se navodi da je, nakon ulaska srpskih snaga u Srebrenicu došlo do sukoba između "muslimanskih vojnika koji su hteli da se predaju i onih koji su želeli da nastave borbu", u kojem su se "međusobno masovno poubijali". Ovu situaciju je, tvrdi se u Jovanovićevom pismu, "zloupotrebila vlada bosanskih Muslimana da nastavi sa propagandnom kampanjom o navodnim masovnim ubistvima i nestanku ljudi sa tog područja". Šaćirbegović je rekao da su "ovakve tvrdnje mogle da se čuju" u avgustu i septembru 1995. godine ali da Milošević u Dejtonu "nije bio sklon da razmišlja na ovaj način".

Unakrsno ispitivanje bivšeg ambasadora i ministra inostranih poslova BiH počeće u ponedeljak, 29. juna ova godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 415

BEZ MILOSTI: Šta je, ili koga, Praljak "sređivao" u Varešu?
OLAKŠANJE: Zašto je Mile Mrkšić zahvalan odbrani Ante Gotovine
AROGANCIJA I BRUTALNOST: Dobijena bitka - izgubljen rat
SATANSKA OGRLICA: Tolimir u strahu od neuro-lingvističkog programiranja
JOHN HOCKING: Predstavljamo novog sekretara Haškog Tribunala