Home



KONKRETNI CILJEVI U "ŠIRIM PODRUČJIMA"




U "dodatnom" svedočenju na suđenju generalima Gotovini, Čermaku i Markaču, bivši zapovednik topništva HV u "Oluji" Marko Rajčić tvrdio da su u avgustu 1995. godine granatirani samo konkretni vojni ciljevi, iako mu je tužilac predočio nekoliko dokumenata u kojima se kao ciljevi navode "šira područja" sela i gradova

Marko Rajčić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuMarko Rajčić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Zapovednik hrvatskog topništva tokom operacije "Oluja" Marko Rajčić vratio se u Hag na zahtev tužioca da bi odgovorio na dodatna pitanja u vezi sa dokumentima koja su u dokaze uvedena nakon njegovog iskaza na suđenju generalima Gotovini, Čermaku i Markaču u februaru ove godine. Rajčićevi odgovori su danas, kao i u prvom svedočenju, više išli na ruku njegovom bivšem zapovedniku Anti Gotovini, a manje tužiocu koji ga je pozvao u Hag.

U nastojanju da dokaže da je hrvatska artiljerija tokom "Oluje" nasumice gađala krajinska sela i gradove sa namerom da se civili zaplaše i nateraju u beg, tužilac je predočio Rajčićevo naređenje od 9. avgusta 1995. godine za ispaljivanje 36 granata na "šire područje" mesta Srb. Optužba je u svom dokaznom postupku tvrdila da su cilj tog i sličnih napada bili civili – u konkretnom slučaju izbegličke kolone koje su nakon početka napada HV neprestano prolazile kroz Srb. Rajčić, međutim, kaže da je tada naredio da se gađaju glavne raskrsnice u tom gradiću jer se tuda izvlačila artiljerija krajinskih Srba. Tvrdi i da je njegovo topništvo gađalo položaje neprijateljske vojske sa kojih su napadane jedinice HV.

Na pitanje sudije da li je u tim sukobima bilo povređenih ili poginulih na obe strane, svedok je odgovorio da su dva hrvatska vojnika lakše ranjeni a nije obavešten o gubicima na drugoj strani. Nema ni informacije da li je svaki projektil pogodio zacrtani cilj ali je tog dana helikopterom nadletao područje Srba i video nekoliko kratera na glavnoj raskrsnici koja je gađana.

Tužilac je predočio i dokument naslovljen kao "Popis artiljerijskih ciljeva Jagoda" u kojem se navode brojne mete u području Benkovca, Obrovca i Gračaca, ali ne i njihove tačne koordinate. Na pitanje sudije Orija kako shvatiti takve navode osim da je trebalo gađati cela područja a ne konkretne vojne ciljeve, svedok kaže da je osim tog popisa morala postojati i dodatna informacija na kojoj su navedene tačne koordinate meta. Tvrdi da nisu gađani svi navedeni planirani ciljevi, navodeći primer Benkovca gde je, kako kaže, granatirana samo kasarna, iako su na popisu bile i druge zgrade, poput fabrike "Glinica".

Predsedavajući sudija je svedoka na kraju iskaza zamolio i da objasni istorijat svojih kontakata sa kancelarijom tužioca, pa je ovaj rekao da su ga oni četiri puta zvali da svedoči, ali da im je on odgovarao da se već "stavio na raspolaganje" Gotovininim braniocima. Pozivu tužioca odazvao se, kaže, tek kada je Pretresno veće izdalo obavezujući nalog.

Suđenje hrvatskim generalima, optuženim za zločine nad Srbima za vreme i nakon operacije "Oluja" se nastavlja u sredu konferencijom pred početak izvođenja dokaza odbrane. U četvrtak će se veću uvodnim rečima obratiti odbrane Čermaka i Markača, a prve svedoke će 2. juna izvesti Gotovinini branioci.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 411

IMUNITET OD PRAVDE: Šta je Ričard Holbruk obećao Radovanu Karadžiću
RODITELJSKA PAŽNJA: Premijera kratkog igranog filma Slobodana Praljka
DRUGO POLUVREME: Počeo dokazni postupak odbrane hrvatskih generala
BAZA ZLOČINA: Video rekonstrukcija srebreničkog masakra