Home



PROTERIVANJE U CILJU "ZAŠTITE"




Svedočeći na suđenju generalu Vlastimiru Đorđeviću, nastavnik iz okoline Dečana Mehmet Mazrekaj tvrdio da su policajci prvo proterali sve Albance iz sela Drenovac pod izgovorom da ih štite od NATO bombardovanja, a potom ih "ispratili" ka albanskoj granici i iz mesta u koja su pokušali da se sklone

Mehmet Mazrekaj, svjedok na suđenju Vlastimiru ĐorđevićuMehmet Mazrekaj, svjedok na suđenju Vlastimiru Đorđeviću

Nastavnik iz sela Drenovac kod Dečana Mehmet Mazrekaj je na suđenju generalu Vlastimiru Đorđeviću opisao kako je krajem marta 1999. godine sa porodicom i velikom grupom svojih sunarodnika proteran u Albaniju. Prema navodima njegove izjave iz 2000. godine i transkriptu svedočenja na suđenju "Kosovskoj šestorki", koji su danas uvedeni u dokaze, za deportacije iz područja Dečana odgovorna je pre svega srpska policija. Optuženi Đorđević je u to vreme bio načelnik Resora javne bezbednosti MUP Srbije i, osim za deportacije, tereti se za ubistva, prisilno premeštanje i progon kosovskih Albanaca u prvoj polovini 1999. godine.

Mada nije bilo napada NATO snaga na to područje, srpska policija je, kaže Mazrekaj, 27. marta 1999. godine ušla u selo Drenovac i naložila meštanima da zbog opasnosti od bombardovanja odu iz svojih kuća. Svi Albanci iz sela su se premestili u obližnji Beleg, ali su ih policajci, tvrdi, i tu "posetili", odvojili muškarce od žena i dece i pod pratnjom ih proterali ka albanskoj granici. Svedok je u jednom trenutku pobegao iz "muške kolone" kako bi se pridružio svojoj porodici. Pronašao ih je u selu Istinić i tamo sa njima ostao narednih nekoliko dana dok nije počelo granatiranje sa okolnih brda. Tvrdi da je u selo ušla policija i ponovo im naredila da krenu ka Albaniji što su oni konačno i učinili. Svedok se sa porodicom vratio u Drenovac u julu 1999. godine, nakon povlačenja srpskih snaga bezbednosti sa Kosova.

Branilac generala Đorđevića je u unakrsnom ispitivanju ukazivao na razlike između svedokovih ranijih izjava i svedočenja i današnjeg iskaza. Tako je ukazao da ranije nikada nije pomenuo da je policija ušla u Istinić, ali je Mazrekaj ostao pri današnjoj tvrdnji da je Albance iz tog sela proterao lično načelnik SUP Dečani. Na primedbu da je u izjavi haškim istražiteljima rekao da ih je policija na samom početku NATO intervencije uveravala da ostanu u Drenovcu jer su tu najbezbedniji, svedok je rekao da su im to govorili "domaći" policajci iz sela, ali da su se ubrzo pojavili neki drugi iz Dečana i naredili im "da se sklone od bombardovanja".

Pre Mazrekaja, iskaz je dao još jedan kosovski Albanac – bivši autoprevoznik iz Peći Edison Zatrići/Zatriqi. Njemu su, kako je opisao, dan pred početak NATO intervencije policajci oduzeli tri autobusa koje je do tada koristio za prevoz putnika kao vlasnik kompanije "Flamengo tours". Nekoliko dana kasnije, 27. marta 1999. godine on i njegova porodica su u dugačkoj koloni izbeglica bili primorani da odu u Albaniju. Tvrdi da je tokom tog puta prepoznao i jedan od svojih autobusa. U njemu su, kaže, bili Albanci... svi osim vozača koji je imao plavu maskirnu uniformu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 407

OGORČEN ALI HRABAR: Momir Nikolić negira da je priznao pod pritiskom tužioca
SARAJEVO ILI GRUDE: Ko je izazvao hrvatsko-muslimanske sukobe u Konjicu
PO SKRAĆENOM POSTUPKU: Stari dokazi na novom suđenju
"SRBIJA NIJE VAŠA ZEMLJA": Kako su kosovski Albanci proterani iz Peći
GOSPOĐA KOMANDANT: Predstavljamo novog upravnika tribunalove Pritvorske jedinice