Home



NELOGIČNOSTI STANIŠIĆEVOG MEDICINSKOG IZVEŠTAJA




Odluka Pretresnog veća o puštanju na privremenu slobodu bivših šefova državne bezbednosti Srbije zasnovana je na "pogrešnim pretpostavkama" i "nepotpunim činjenicama", tvrdi se u žalbi tužilaštva

Dermot Groome, tužilac na suđenju Stanišiću i SimatovićuDermot Groome, tužilac na suđenju Stanišiću i Simatoviću

Odluka Pretresnog veća da se bivši šefovi Državne bezbednosti (DB) Srbije, Jovice Stanišić i Franko Simatović, puste na privremenu slobodu se, prema tužilaštvu, zasniva na "pogrešnim pretpostavkama" i "nepotpunim činjenicama." U danas objavljenoj javnoj verziji žalbe na tu odluku tužilaštvo ukazuje na nestabilnu političku situaciju u Srbiji, rizike zastrašivanja svedoka i, naročito, na zdravstveno stanje optuženog Stanišića.

U iscrpnoj analizi istorije bolesti Jovice Stanišića, tužilaštvo ukazuje na brojne nelogičnosti posebno u vezi sa izveštajem doktorke Petrović, psihijatra Pritvorske jedinice, koji je odbrana prezentovala kao suštinski dokument za dokazivanje kritičnog stanja optuženog. Optužba tvrdi da je "nerazumno" da se odluka Pretresnog veća o privremeno oslobađanju optuženog Stanišića zasniva na jednom izveštaju dr Petrović, a da se zanemaruju brojni izveštaji o njegovom zdravstvenom stanju tokom dužeg perioda.

"Šta se desilo između 13. maja, kada je dr Falke naveo da je dr Petrović uočila značajna poboljšanja u vezi sa Stanišićevim stanjem depresije, i 15. maja, kada je dr Petrović napisala izveštaj u kojem nagoveštava da je život optuženog u opasnosti? Kada je (između 13. i 15. maja) dr Petrović imala priliku da se susretne sa Stanišićem u pritvoru, s obzirom da je on u to vreme bio u bolnici Bronovo, ili ga je susrela tamo?", neka su od pitanja upućenih Žalbenom veću na razmatranje.

Tužilaštvo, dalje, ukazuje da za vrstu gastroenteroloških problema od kojih pati Stanišić ne postoji tretman u Srbiji, ali postoji u Holandiji, koju tužilaštvo sugeriše kao najadekvatnije mesto za lečenje. U žalbi se, takođe, upozorava na da bi optuženi, kada ne bude pod nadzorom sudskih lekara, mogao da prestane sa terapijom, sa namerom da tako što duže odloži ili u potpunosti izbegne suđenje.

Pored zdravstvenih razloga, po tužilaštvu jednako važan argument protiv oslobađanja Stanišića i Simatovića je i opasnost od remećenja sudskog postupka zastrašivanjem svedoka, obzirom da su optuženi pred početak suđenja 28. aprila upoznati sa identitetima svih svedoka, uključujući i 26 zaštićenih za čiji identitet nisu znali prilikom prethodnog boravka na privremenoj slobodi.

Optužba, takođe, ukazuje i na delikatnu političku situaciju u Srbiji i neizvesnost u vezi sa formiranjem nove vlade. Po tužilaštvu, postoji realna bojazan da bi vlast u Srbiji mogle da preuzmu snage koje su se javno deklarisale protiv saradnje sa Tribunalom.

Optužnica Stanišića i Simatovića tereti za zločine srpskih policijskih i paravojnih jedinica, počinjene u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1995. godine. Suđenje optuženima počelo je krajem aprila, ali je ubrzo prekinuto zbog zdravstvenih problema Jovice Stanišića.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 366

HRVATSKA PROTIV SRBIJE: Suočavanje sa prošlošću ili nastavak rata pravnim sredstvima
RIJEČI I DJELA: Kako su Šešelj i Karadžić "štitili" bosanske džamije
ŽRTVA NESPORAZUMA: Praljak u Hagu brani suverenitet Hrvatske