Home



GOTOVININA ODBRANA TRAŽI DOKUMENTE OD EU




Objavljen podnesak branilaca generala Ante Gotovine kojim od Pretresnog veća traže da primora Visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solanu i organe Evropske unije da postupe po nalogu sudija iz februara 2008. godine i dostave sve izveštaje evropskih posmatrača iz vremena operacije "Oluja"

Ante Gotovina u sudnici TribunalaAnte Gotovina u sudnici Tribunala

Odbrana Ante Gotovine tvrdi da se Evropska unija oglušila o nalog Pretresnog veća od 28. februara 2008. godine kojim se od nje traži da dostavi određeni broj dokumenata značajnih za suđenje trojici hrvatskih generala. Radi se o izveštajima Posmatračke misije Evropske zajednice (PMEZ/ECMM) sa prostora sektora Jug i Sever iz vremena operacije "Oluja", kada su počinjeni zločini za koje se terete Gotovina, Čermak i Markač. Pomenuti nalog Pretresnog veća nije do sada javno objavljen, budući da je donesen po poverljivom i ex parte podnesku Gotovininih branilaca iz decembra 2007. godine.

Branioci navode da im je 10. marta 2008. godine omogućen pristup arhivu Posmatračke misije Evropske unije (PMEU/EUMM) sa izveštajima evropskih posmatrača iz 1995. godine, ali tvrde da tamo nisu pronašli mnoge tražene dokumente. Mesec dana kasnije odbrani je dostavljeno 294 dokumenta PMEZ, od kojih je većina do te mere redigovana da su praktično neupotrebljivi za odbranu. Usledila je prepiska na relaciji odbrana – Pretresno veće – Havijer Solana/Javier Solana koja, po odbrani, nije urodila plodom.

U najnovijem podnesku branioci naglašavaju da je dokumentacija koju je EU do sada dostavila "daleko od kompletirane", jer nedostaje 95 traženih izveštaja. Od Pretresnog veća se traži da nadležnim organima EU naloži sprovođenje istrage o sudbini izveštaja koji nedostaju, kao i da Gotovininoj odbrani dostave sve dokumente koje eventualno pronađu u toj istrazi. Takođe se traži nalog Evropskoj uniji da Pretresnom veću i Gotovininoj odbrani dostave detaljne izveštaje o koracima koji su preduzeti da se ti dokumenti pronađu, kao i dokazi koji bi mogli potkrepiti da su ti koraci zaista preduzeti. Odbrana, takođe, traži da EU podnese izveštaj o "lancu čuvanja" traženih dokumenata od vremena nastanka do danas. Za ispunjenje svih tih zahteva Evropskoj uniji bi, po mišljenju odbrane, trebalo odrediti rok od 15 dana.

Slične zahteve je, podsetimo, Pretresno veće na inicijativu tužioca upućivalo hrvatskim vlastima, tražeći dostavljanje više stotina vojnih i policijskih dokumenata, među kojima su brojna naređenja, mape i izveštaji Hrvatske vojske od 2. do 6. avgusta 1995. godine sa detaljnim popisom artiljerijskih meta u Kninu i drugim mestima u Krajini. Tužilaštvo tvrdi da još nije dobilo sve tražene dokumente.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 402

20 GODINA: Konačna presuda Momčilu Krajišniku
TEORIJA ZAVERE: Ko je Mladiću namestio zamku da počini genocid
GAŠENJE ZLOČINA: Američki vatrogasac i višegradske palikuće
SUKOB INTERESA: Nove varnice između branilaca čelnika Herceg Bosne
PROGON EXPRESS: Vlak bez voznog reda, putnici bez povratne karte