Home



PICULA: "SLUČAJ BOBETKO PRIVODI SE KRAJU"




Hrvatski ministar vanjskih poslova u kontekstu podnošenja zahtjeva Zagreba za članstvo u EU, najavio skoro rješenje slučaja Bobetko - Hrvati s optimizmom gledaju na svoje perspektive

Suradnja s Tribunalom u Haagu/Hag osnovni je i glavni politički uvjet - ili preduvjet - koji se postavlja zvaničnom Zagrebu kad je riječ o napredovanju prema Evropskoj uniji (EU). To je potvrdila i hrvatska delegacija na kraju svog dvodnevnog boravaka u Bruxellesu/Brisel i razgovorâ u kojima je glavna tema bila podnošenje zahtjeva za članstvo u EU. Tom prilikom hrvatski ministar vanjskih poslova dao je na znanje da će se "slučaj Bobetko" uskoro privesti kraju.

Upitan da komentira izjavu britanskog diplomate prilikom javne debate o Balkanu u utorak o "provokativnom odbijanju Hrvatske i Srbije da isporuče ratne zločince u Haag", Tonino Picula je rekao:

"U ovom trenutku, sam Tribunal odlučuje o izvještaju nizozemskih liječnika koji su pregledali generala Bobetka i odlaganje nije nešto što dolazi s hrvatske strane. Razumio bih i smatrao opravdanima kritike medjunarodne zajednice, kad bi hrvatska vlada postupila suprotno nalogu Suda. Medjutim, Sud još nije rekao svoje, ali, mislim da će slučaj generala Bobetka uskoro biti riješen."

"Svjesni smo da je zahtjev za suradnjom s Tribunalom ključan za naše napredovanje, jer se Hrvatskoj, osim toga, nema mnogo toga prigovoriti. Na nama je da oduzimamo argumente onima koji Hrvatskoj to predbacuju, i bilo kakva naša nesigurnost prema tom ključnom kriteriju, za nas bi bila vrlo loša."

Tonino Picula je potom rekao da je Hrvatska, u tri godine koliko je na vlasti sadašnja vlada, ispunila 97 procenata zahtjeva koji su došli iz Haaga, i da je potpuno otvorila svoje arhive i dokumentaciju.

"Suradnja s Tribunalom nije komunikacija uobičajenim diplomatskim kanalima. To je odnos koji ima svoje oscilacije. Nadamo se da će te oscilacije bivati sve manje."

Na pitanje SENSE o povratku Srba Tonino Picula je istaknuo nedavno donesen i povoljno ocijenjen Zakon o manjinama, ustavni zakon koji će omogućiti pitanje povrata imovine, koje se pokazalo najspornijim. U razgovorima koje su imali, hrvatska delegacija jedanput je bila izričito upitana o povratku Srba, dok je njena medjuregionalna suradnja ocijenjenja povoljno. (kraj)


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 132

6. DECEMBAR 1991.: Dan kada je Dubrovnik goreo
GRANATIRANJE SARAJEVA: Galićev oficir za vezu se ne seća protesta UN
"NISAM KRIV": Prvo pojavljivanje Milana Milutinovića pred Tribunalom
RATNI ILI "OBIČAN" ZLOČIN: Komšija, ko te je ubio?
PROŠIRENA OPTUŽNICA: Milan Martić se 19 puta "ne oseća krivim"
ZASTRAŠIVANJE SVEDOKA: Svedočenje može biti opasno po decu