Home



ULOGA VLASTIMIRA ĐORĐEVIĆA U "SLUČAJU HLADNJAČA"




Bivši načelnik SUP Bor Časlav Golubović po treći put pred Tribunalom opisao kako je u aprilu 1999. godine po naređenju svog pretpostavljenog Vlastimira Đorđevića, organizovao premeštanje leševa kosovskih Albanaca iz Kladova za Beograd

Časlav Golubović, svjedok na suđenju Vlastimiru ĐorđevićuČaslav Golubović, svjedok na suđenju Vlastimiru Đorđeviću

Bivši načelnik SUP Bor Časlav Golubović je danas na suđenju policijskom generalu Vlastimiru Đorđeviću treći put pred Tribunalom izneo saznanja o tome šta su i po čijem naređenju on i drugi lokalni policajci preduzeli početkom aprila 1999. godine kada su u Dunavu nedaleko od mesta Tekija otkrili hladnjaču natovarenu leševima albanskih civila sa Kosova. Penzionisani pripadnik srpskog MUP je o istom događaju svedočio na suđenjima Slobodanu Miloševiću 2002. godine, a četiri godine kasnije i u predmetu šestorice bivših srpskih zvaničnika na čelu sa Milanom Milutinovićem, kojima je prošle sedmice izrečena presuda.

Tužilac je danas u dokaze uveo Golubovićevu izjavu haškim istražiteljima iz 2002. godine i transkript svedočenja na suđenju "Kosovskoj šestorki" i pročitao kratak sažetak tih dokumenata. Svedok je o pronalasku hladnjače prizrenske klanice natovarene leševima informisan uveče 6. aprila 1999. godine. O svemu je odmah telefonom izvestio svog pretpostavljenog, načelnika Resora javne bezbednosti MUP Srbije Vlastimira Đorđevića koji mu se posle petnaestak minuta javio sa sledećim uputstvima: leševe prebaciti u kamione i sahraniti negde na području Kladova, hladnjaču uništiti i "zatvoriti sve informacije" o otkriću, odnosno ne davati o tome nikakve izjave štampi i televiziji. Za sve to Đorđević se, tvrdi Golubović, pozvao na naređenja tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova, Vlajka Stojiljkovića.

Golubović je, tokom noći između 6. i 7. aprila 1999. godine, još najmanje dva puta raportirao svom šefu o toku operacije prebacivanja leševa iz hladnjače u kamion, pokušavajući da ga uveri kako u Kladovu "nemaju ni tehničkih ni kadrovskih" uslova za identifikaciju i obradu tih leševa. Zato je Đorđević u poslednjem razgovoru, negde oko dva sata ujutro, naložio da se 86 leševa, koliko ih je iz hladnjače izvučeno, prebaci u Beograd.

Branilac Đurđić je u unakrsnom ispitivanju sugerisao da je Golubović slučajno na telefon dobio Vlastimira Đorđevića i da bi informacije o hladnjači preneo bilo kome u ministarstvu ko bi u tom trenutku podigao slušalicu. Svedok je odgovorio da bi svakako nekog drugog izvestio u slučaju "da nije našao Đorđevića". Kad je sticajem okolnosti uvučen u "slučaj hladnjača", Đorđević je, tvrdi njegov branilac, naložio da se sve radi po proceduri, odnosno da na lice mesta izađu istražni organi.

Golubović je potvrdio da su po izvlačenju hladnjače u Tekiji bili prisutni opštinski tužilac i istražni sudija, ali da su se povukli kada su shvatili o kojem broju leševa se radi, jer je, po njihovom mišljenju, slučaj trebalo da preuzmu organi okružnog suda i tužilaštva. Pošto se niko iz okružnog suda nije pojavio, a policija "ne može da izdaje naređenja pravosudnim organima", tela su, po Đorđevićevom naređenju, prebačena u Beograd. Na pitanje tužioca u dodatnom ispitivanju da li je eventualno u Beogradu rađena autopsija leševa, Golubović je rekao da ne zna jer je, pošto je obavio taj "posao", morao da se bavi drugim tekućim stvarima, pa se za sudbinu leševa iz hladnjače više nije interesovao.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 400

JUBILEJ: Naših 400 haških hronika
(NE)IZJAŠNJAVANJE: Nova optužnica - stari Karadžić
NA RUBU OČAJA: Šta svjedok nije vidio u Dretelju
ODBRANA I NAPAD: Pandurević optužuje Bearu i Mladića
NEPOŠTOVANJE SUDA: Još jedna optužnica protiv Vojislava Šešelja