Home



GRANATAMA TRAŽILI MARTIĆA PO KNINU




Svedočeći na suđenju generalima Gotovini, Čermaku i Markaču, bivši zapovednik topništva Zbornog područja Split Marko Rajčić opisao kako je hrvatska artiljerija prvog dana operacije "Oluja" pokušavala da pogodi nekoliko lokacija na kojima se nalazio predsednik RSK Milan Martić, iako su, priznaje, šanse za to bile "veoma male"

Marko Rajčić, svjedok na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu MarkačuMarko Rajčić, svjedok na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču

Sudeći po svedočenju bivšeg zapovednika topništva Zbornog područja Split Marka Rajčića, na popisu vojnih ciljeva hrvatske artiljerije za operaciju "Oluja" početkom avgusta 1995. godine, osim niza mostova, putnih i železničkih čvorišta i vojnih objekata, nalazilo se i jedno ime. Reč je o tadašnjem predsedniku samoproglašene Republike Srpska Krajina Milanu Martiću čijom bi likvidacijom, smatra Rajčić, hrvatska strana ostvarila značajnu vojnu prednost.

U nameri da se eliminiše Martić, hrvatska artiljerija je, kaže svedok, 4. avgusta 1995. godine topovima od 130 mm gađala dve lokacije – višespratnicu u kojoj je bio njegov stan i zgradu Stare bolnice u kojoj se, po obaveštajnim podacima Hrvatske vojske (HV), u jednom trenutku sklonio predsednik RSK. Rajčić priznaje da su šanse da Martić bude pogođen topom sa više od 20 kilometara udaljenosti bile "veoma male", ali tvrdi da je cilj granatiranja bio da se vrhovni komandant neprijateljske vojske "učini nesigurnim".

Tužilac, koji dokazuje da je Knin u avgustu 1995. godine neselektivno gađan s namerom da se zastraše civili, je prezentovao fotografiju gusto naseljenog stambenog bloka u kojem se nalazila zgrada sa Martićevim stanom i pitao brigadira Rajčića da li su on i drugi artiljerci Zbornog područja Split bili svesni da se u neposrednoj blizini nalaze i drugi civilni stanovi. Svedok nije mogao da potvrdi da je na fotografiji zaista Martićeva zgrada, ali je rekao da su on i drugi oficiri Zbornog područja znali da se u neposrednom okruženju stana predsednika nalaze i drugi civilni stanovi. Prekjuče, na početku glavnog ispitivanja, Rajčić je rekao da moguća greška pri gađanju topovima od 130 mm do 75 metara.

Milan Martić u granatiranju Knina nije pogođen, a neposredno pred "Oluju" je optužen za granatiranje Zagreba u maju 1995. godine, da bi kasnije optužnica bila proširena i na brojne zločine koje su protiv hrvatskih civila počinile vojne, paravojne i policijske jedinice RSK između 1991. i 1995. godine. U oktobru prošle godine je pravosnažno osuđen na 35 godina zatvora.

U nastavku zasedanja tužilac je postavio nekoliko pitanja o tome kakav je kao oficir bio zapovednik Zbornog područja Split Ante Gotovina. Svedok ga je opisao kao "strogog i pravednog vrhunskog profesionalca koji je među vojnicima uživao izuzetno poštovanje". Dodao je kako je u leto 1995. godine bilo "vrlo opasno ne poštovati naređenja generala Gotovine".

Iskaz Marka Rajčića na suđenju generalima Gotovini, Čermaku i Markaču trebalo bi da bude okončan u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 399

"KOSOVSKA ŠESTORKA": Blizina Miloševiću kao merilo odgovornosti
HELIODROM: Spasavanje ili etničko čišćenje mostarskih Muslimana
NEVIN KRIVOM NE VJERUJE: Pandurević sumnja u Obrenovićevo priznanje
TOPOM NA KOMARCA: Martić kao "pokretna točkasta meta" hrvatske artiljerije
NA UDARU "ZAPADNIH SILA": Šešelju nema ko da piše žalbu