Home



HRVATSKI DOBROVOLJCI U POSAVINI




Prema riječima Stipe Buljana, u Bosanskoj Posavini se tokom rata na strani HVO borio i izvjestan broj pripadnika Vojske Hrvatske, ali se radilo o dobrovoljcima koji su rođeni u tom dijelu BiH. Od danas suđenje bivšim čelnicima Herceg Bosne bojkotuje i bivši premijer Jadranko Prlić

Stipo Buljan, svjedok odbrane Brune StojićaStipo Buljan, svjedok odbrane Brune Stojića

Stipo Buljan, svjedok odbrane bivšeg predstojnika odjela odbrane Hrvatske zajednice Herceg Bosna Brune Stojića, je odgovarajući na pitanja tužioca potvrdio da se na strani HVO u Bosanskoj Posavini tokom rata borio i izvjestan broj pripadnika Vojske Hrvatske. Prema riječima svjedoka, radilo se o dobrovoljcima koji su rođeni u tom dijelu Bosne i Hercegovine.

Svjedok je bio pripadnik HVO od aprila 1992. godine. Nedugo nakon izbijanja sukoba imenovan je za v.d. zapovjednika 103. derventske brigade, a potom je u aprilu '93. imenovan za načelnika odsjeka za skrb Operativne zone Bosanska Posavina. Od proljeća '95. godine je vršio dužnost načelnika Uprave za skrb Hrvatske Republike Herceg Bosna. Trenutno je tajnik Ministarstva energije, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine.

Buljan je objasnio da su se neki dobrovoljci iz Hrvatske priključivali HVO dok su se drugi vraćali u Hrvatsku. Na pitanje tužiteljice Kimberli Vest/Kymerly West ko je plaćao te borce, svjedok je odgovorio da je HVO, kad je imao novaca, plaćao one koji su bili u njegovom sastavu dok za ostale ne zna.

Optužba je ukazala na dokumente Ministarstva obrane Hrvatske iz 1`992. godine iz kojih se može zaključiti da je dobrovoljce finansirala Hrvatska. Svjedok, međutim, kaže da je '92. godine mnogo toga napisano ali je malo realizovano.

Nakon što je Buljan okončao svjedočenje, američki advokat Majkl Karnavas/Michael koji zastupa bivšeg premijera Herceg Bosne Jadranka Prlića je saopštio da njegov klijent od danas neće prisustvovati suđenju pošto sumnja u njegovu pravičnost. Kako je prenio njegov advokat, Prlić smatra da Pretresno vijeće nije pokazalo "dovoljno fleksibilnosti" prilikom donošenja jedne odluke čiji sadržaj nije dostupan javnosti.

Osim Prlića, sjednicama od prošlog četvrtka ne prisustvuje ni bivši načelnik Uprave vojne policije HVO Valentin Ćorić, nezadovoljan "nestručnim vođenjem i dužinom trajanja postupka". Optuženi Slobodan Praljak i Bruno Stojić su izrazili svoju punu podršku Ćorićevom protestu, ali su za sada prisutni na sjednicama.

Optuženi Praljak i njegov branilac Božidar Kovačić su danas oštro napali agenciju SENSE, optužujući je za "medijski linč" zbog članka 'Neslužbena saznanja o zločinu u Stupnom Dolu' od 10. februara ove godine. U članku se navodi da je Praljak 23. oktobra 1993. godine izdao naredbu Ivici Rajiću i drugim zapovjednicima HVO da "srede situaciju u Varešu bez milosti prema bilo kome", nakon čega je u Stupnom Dolu ubijen 31 muslimanski civil.

Slučajno ili namjerno, Praljak i Kovačić su propustili da citiraju prethodnu rečenicu istog teksta, iz koje se jasno vidi da se radi o tvrdnji Ivice Rajića, preuzetoj iz njegovog priznanja krivice za zločin u Stupnom Dolu. Tim "propustom", Praljak i Kovačić su doveli u zabludu sudije da citiranu naredbu optuženom Praljku pripisuje naša agencija, a ne njegov nekadašnji podređeni Ivica Rajić.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 397

ĆUTANJE (NI)JE ZLATO: Zakasnela istina Vinka Pandurevića
POKRETNA META: Sarajevski tramvaji na nišanu snajpera
KRVAVI BAJRAM: Snimateljski debi doktora Loshija
CIJENA SLOBODE: Prijateljima nije mjesto u logoru
INTEGRITET POSTUPKA: Prekid suđenja Vojislavu Šešelju
ŽARKO PUHOVSKI: Efekti "Oluje" jednaki etničkom čišćenju