Home



NOVA OPTUŽNICA ZA GENOCID U SREBRENICI




Skinut pečat sa optužnice protiv Ljubomira Borovčanina, komandanta združenih snaga MUP koje su jula 1995. učestvovale u srebreničkoj operaciji VRS

Ljubomir Borovčanin u sudnici TribunalaLjubomir Borovčanin u sudnici Tribunala

U Hagu je danas objavljena još jedna optužnica za masakr koji je jula 1995. izvršen u Srebrenici. Ljubomir Borovčanin, zapovednik združenih snaga Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) koje su učestvovale u srebreničkoj operaciji VRS, optužen je za saučesništvo u genocidu, istrebljenje, ubistva, progone na političkim, rasnim i verskim osnovama i prinudan transfer stanovništva.

Optužnica protiv Borovčanina podignuta je 6 septembra ove godine i stavljena pod pečat tribunala. O njoj su obaveštene vlasti Republike Srpske i sam optuženi, koji je do nedavno bio profesor na Višoj školi MUP-a u Banja Luci. U tužilaštvu su, kako nam je danas izjavila njegova predstavnica za štampu, Florans Artman/Florence Hartmann, imali informacije da je optuženi spreman da se dobrovoljno preda i preduzeli su sve potrebne mere za njegov transfer u Hag, ali do predaje ipak nije došlo. U tužilaštvu očekuju detaljno objašnjenje vlasti Republike Srpske zbog čega je predaja izostala.

Uoči srebreničke operacije Borovčanin je, navodi se u optužnici, bio zamenik komandanta Specijalne policijske brigade MUP-a Republike Srpske, da bi 10. jula '95. - uoči ulaska Mladićevih snaga u enklavu pod zaštitom UN - bio postavljen za komandanta združenih snaga MUP. Između 11. i 18. jula '95. Borovčanin je prema optužnici bio prisutan u područjima Bratunca, Potočara, Sandića, Srebrenice i Zvornika, gde su bile raspoređene jedinice pod njegovom komandom.. Tužilac tvrdi da je Borovčanin 12. jula lično nadzirao prinudni transfer žena i dece iz Potočara, kao i odvajanje muškaraca koji su kasnije pogubljeni. Sledećeg dana Borovčanin je, prema optužnici, bio prisutan u skladištu u Kravici gde je ubijeno više od 1.000 bošnjačkih muškaraca. Iz Kravice, Borovčanin je otišao na livadu kod Sandića i lično nadzirao pogubljenje muškaraca koji su se predali ili su bili zarobljeni. Snage pod njegovom komandom su narednih dana, tvrdi se u optužnici, učestvovale u masovnim pogubljenjima u Orahovcu, u školi i na brani Petkovci, na poljoprivrednom dobru Branjevo, u Domu kulture u Pilicama i u Kozluku.

Ljubomir Borovčanin je, prema optužnici, bio jedan od učesnika u "zajedničkom zločinačkom poduhvatu" čiji je cilj bio da se onemogući dalji život muslimanskog stanovništva srebreničke enklave, što je i postignuto deportacijom više od 20.000 žena i dece i pogubljenjem najmanje 7.000 muškaraca. Vođa tog zločinačkog poduhvata bio je general Ratko Mladić, a ostali njegovi učesnici navedeni u danas "otpečaćenoj" optužnici su generali Milenko Živanović i Radislav Krstić, kao i pukovnici Vidoje Blagojević, Vinko Pandurević, Dragan Obrenović, Momir Nikolić i Dragan Jokić.

Sa izuzetkom generala Živanovića, svi oni su optuženi za genocid u Srebrenici. General Krstić je prvostepenom presudom osuđen na 46 godina zatvora, Blagojević, Obrenović i Nikolić su u pritvoru tribunala, Jokić je privremeno oslobođen do početka suđenja, dok su Mladić, Pandurević, a sada i Borovčanin - u begstvu.

Sa najnovijeg spiska učesnika u zajedničkom zločinačkom poduhvatu "nestala" su dva imena koja su se nalazila na prethodnim listama saučesnika u srebreničkom masakru. To su pukovnik Ljubo Beara, načelnik službe bezbednosti Glavnog štaba VRS u vreme srebreničke operacije, kao i potpukovnik Vujadin Popović, načelnik bezbednosti Drinskog korpusa, na koje je inače general Krstić svaljivao glavnu odgovornost za masovna pogubljenja nakon pada enklave pod nominalnom zaštitom UN.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 118

PRIZNANJE I ŽALJENJE: Biljana Plavšić priznala krivicu za progone
SAMIT U SUDNICI: Stjepan Mesić svedočio protiv Slobodana Miloševića
GENOCID U PRIJEDORU: Izostala nagodba optužbe i odbrane doktora Stakića
SVEDOCI ILI ŠPIJUNI: Mogu li se novinari prisiljavati na svedočenje
NOVA OPTUŽNICA ZA SREBRENICU: Postoji li "francuska veza" u srebreničkom genocidu