Home



DA JE GENERAL LAUŠIĆ IMAO AUTOBUS...




Opisujući situaciju u Krajini nakon operacije "Oluja" u leto 1995. godine, bivši načelnik Uprave vojne policije Mate Laušić rekao da je "osobno lišio slobode desetke pripadnika HV" i tvrdi da je tokom posete Krajini za jedan sat mogao uhapšenima da napuni ceo autobus... samo da ga je imao

Mate Laušić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuMate Laušić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

"Osobno sam lišio slobode desetke pripadnika HV kada sam prolazio oklopnim transporterom Krajinom, a da sam imao autobus, za jedan sat bih ga napunio uhapšenima", rekao je penzionisani general Hrvatske vojske (HV) Mate Laušić u nastavku unakrsnog ispitivanja na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, optuženim za zločine za vreme i nakon operacije "Oluja" u avgustu 1995. godine. Razlog zbog kojeg je Laušić navodno lično hapsio vojnike su pre svega pljačke srpskih kuća, a trojica generala se još terete i za progone, ubistva, nehumano postupanje, deportacije i razaranje imovine.

Odbrana sugeriše da je hapšenje osumnjičenih pripadnika HV za vreme i nakon "Oluje" upravo i bio Laušićev zadatak, budući da se nalazio na položaju načelnika Uprave vojne policije. Dokazujući da je vojno-policijskim jedinicama operativno komandovao Laušić, a ne Gotovina, branilac Mišetić je prezentovao niz dokumenata iz leta 1995. godine u kojima svedok izdaje naređenja jedinicama vojne policije za postavljanje punktova na konkretne lokacije, organizovanje patrola i saradnju sa MUP. To, po odbrani, ukazuje da je Laušić lično izdavao operativna naređenja vojnoj policiji, dok on tvrdi da se radilo samo o "odabiru metoda i taktike rada" kako bi se unapredilo sprovođenje Gotovininih naređenja.

Mada se iz njegovog svedočenja moglo zaključiti da su svi u hrvatskom vojnom vrhu znali za problem rasprostranjenih paljevina i pljački u Krajini nakon operacije "Oluja", izveštaji koje je Laušić u to vreme slao, po odbrani, govore suprotno. Branilac je predočio svedokov izveštaj načelniku Glavnog stožera HV generalu Červenku od 16. septembra 1995. godine u kojem se navodi da vojno-policijske jedinice "obezbeđuju javni red i mir, sprečavaju paljevine i nekontrolisano iznošenje opljačkane robe". To, po odbrani, znači da je situacija na terenu bila pod kontrolom, dok svedok kaže da se u izveštaju navode "tekuće operacije a ne svršeno stanje", što znači da vojna policija pokušava da zavede red, ali ne znači da je u tome i uspela.

Pošto je svedok u glavnom ispitivanju tvrdio da su Gotovina i drugi vojni zapovednici mogli da spreče zločine da su, kao preventivu, dosledno primenjivali disciplinska pravila u svojim jedinicama, branilac je danas dokazivao da je primena disciplinskih mera bila u opisu posla vojne policije. Budući da se Laušić sa tom tvrdnjom nije složio, branilac Mišetić je prezentovao dokumente iz kojih se vidi da vojna policija pokreće disciplinske postupke protiv prekršilaca iz jedinica Zbornog područja Split. Svedok kaže da se to zaista dešavalo, ali da svaki izveštaj u kojem se iznosi sumnja da su vojnici prekršili pravila discipline nameće zapovedniku, u ovom slučaju generalu Gotovini, obavezu da istraži te navode i pokrene postupak protiv odgovornih.

Branilac Mišetić je najavio da će unakrsno ispitivanje okončati u ponedeljak, posle čega će svedoka "preuzeti" branioci Ivana Čermaka i Mladena Markača.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 396

MARTIN BEL U SARAJEVU: Gore od Vijetnama i Avganistana
SASEČENO PORODIČNO STABLO: Ko je uništio sećanje Širete Beriša
BESKRAJNA PRIČA: Protest optuženih zbog dužine suđenja
VERZIJA ODBRANE: Zašto je Pandurević propustio srebreničku kolonu