Home



STOJIĆEVA "NESPRETNOST"




U unakrsnom ispitivanju vojnog vještaka odbrane Brune Stojića tužilac ukazivao da je bivši predstojnik odjela odbrane HZ HB bio u vojnom lancu komandovanja te da je "de iure" i "de facto" bio dogovoran za vojne zatvore HVO

Davor Marijan, svjedok odbrane Brune StojićaDavor Marijan, svjedok odbrane Brune Stojića

Davor Marijan, vojni vještak odbrane Brune Stojića je u nastavku unakrsnog ispitivanja od strane tužioca ostao pri tvrdnji da je bivši predstojnik odjela odbrane Hrvatske zajednice Herceg Bosna bio samo civil koji je obavljao isključivo administrativne poslove te da "nije imao nikakvu ulogu u rukovođenju i komandovanju oružanim snagama".

Dokazujući da je Stojić bio i u vojnom lancu zapovijedanja tužilac je ukazao na niz zapovijedi koje je optuženi - kao predstojnik odjela odbrane - potpisao sam ili zajedno sa dvojicom bivših načelnika Glavnog stožera, Praljkom i Petkovićem, u periodu od oktobra 1992. do oktobra 1993. godine. Svjedok, međutim, smatra da je Stojić takve dokumente potpisivao zato što se u njima, pored borbenih zapovijedi, spominje i logistička podrška oružanim snagama Herceg Bosne koja je bila u njegovoj nadležnosti.

Činjenicu da je Stojić potpisivao vojne zapovijesti svjedok je pripisao njegovom "nespretnom načinu komuniciranja", budući da je "iz neznanja" koristio riječ "zapovijest" tamo gdje je trebalo da piše "zahtjev". Kada mu je pokazana Stojićeva zapovijest da se civilna policija u Mostaru pretpočini vojnoj policiji HVO, svjedok je rekao da je u tom slučaju bivši ministar odbrane, po njegovom mišljenju, "prekoračio svoje ovlasti".

Tužilac je, također, sugerisao da je Stojić "de iure" i "de facto" bio odgovoran za vojne zatvore HVO u kojima su držani i civili u Heliodromu, Gabeli, Dretelju, Ljubuškom, Livnu i Duvnu. Da je Stojiću više puta ukazano na loše uslove smještaja i slabu ishranu zatvorenika, kao i na njihovo odvođenje na prisilni rad na prve linije fronta, po tužiocu, pokazuju pisma koja su mu od avgusta do kraja oktobra 1993. godine upućivali upravnik Heliodroma Stanko Božić, njegov zamjenik Josip Praljak te Zvonko Vidović, bivši pripadnik krim-službe vojne policije HVO. Marijan je potvrdio da su pisma pisana i da ih je Stojić primio ali je ukazao da svaki zatvor treba posmatrati odvojeno.

Pošto je svjedok rekao da je, po njegovom mišljenju, cilj bosanskih Hrvata bio "entitet unutar BiH" tužilac ga je podsjetio da je tokom svog iskaza na suđenju Mladenu Naletiliću Tuti i Viku Martinoviću Šteli rekao upravo obrnuto – "da su se bosanki Hrvati borili za emancipaciju sa željom da se ujedine sa Hrvatskom". Svjedok je odgovorio da je u međuvremenu promijenio mišljenje nakon što je otvoren arhiv Hrvatske i tako omogućen uvid u predsjedničke transkripte.

Naredni svjedok Stojićeve odbrane je njegov nekadašnji zamjenik Slobodan Božić.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 395

REPRIZA: Treće suđenje za zločine srpskih snaga na Kosovu
ZAPOVEDNIK ILI POLICIJA: Ko je bio dužan da disciplinira vojsku
POD ZAKLETVOM: Svedočenje optuženog Vinka Pandurevića
(NE)ODGOVORNOST: U čijoj su nadležnosti bili zatvoru u Herceg Bosni
BIJELJINA 1992: Šešelj prebacuje krivicu na Arkana i Mauzera