Home



ZAVRŠEN DOKAZNI POSTUPAK NA SUĐENJU BLASKIĆU




Optužba i obrana iznijet će svoje završne riječi koncem mjeseca. Da li je bivši zapovjednik HVO, general Milivoj Petković, dao lažni iskaz pod zakletvom?

Tihomir Blaškić u sudnici TribunalaTihomir Blaškić u sudnici Tribunala

Suđenje Tihomiru Blaškiću danas je ušlo u završnu fazu. Optužba i obrana ovoga su tjedna izveli dodatne svjedoke i dokaze, te stranama u postupku preostaje još samo završne riječi koncem mjeseca, čime će dvogodišnje suđenje bivšem zapovjedniku HVO u srednjoj Bosni biti zaključeno.

Tužitelj je ovoga tjedna, u izvođenju dodatnih dokaza kojima replicira na dokaze obrane, saslušao dva svjedoka i priložio niz dokumenata. "Dokazat ćemo da je optuženi Blaškić lažno svjedočio o raznim pitanjima", rekao je tužitelj Gregory Kehoe. Među ostalim, on je predočio dokumente koji trebaju osporiti Blaškićevo svjedočenje da HVO nikada nije do kraja ustrojio domobranske jedinice, kao i da su napad na Stari Vitez u julu 1993. izvele jedinice koje nisu bile pod njegovom efektivnom komandom. Tužitelj je izveo dva svjedoka - bivšeg pripadnika UNPROFOR koji je govorio o napadima HVO u Gornjem Vakufu, te bivšeg pripadnika europske Promatračke misije u BiH Henka Morsnika, čijim je svjedočenjem tužitelj nastojao pobiti vjerodostojnost Blaškićeve tvrdnje da je za zločin u Ahmićima saznao tek 22. aprila, šest dana nakon napada. Svjedok Morsnik je kazao da je on čuo za zločin već 17. aprila, dakle dan nakon što je izvršen, a da je 20. bio u Ahmićima u mješovitoj komisiji u kojoj je bilo i pripadnika HVO.

Obrana nije izvodila dodatne svjedoke, ali je danas dala na usvajanje određeni broj dokumenata. Oni uključuju potvrdu da je Blaškić imao državljanstvo BiH – dok tužitelj naglašava da je imao i hrvatsko; potom podatke o broju bošnjačkih izbjeglica i ranjenika koji su tokom rata bili smješteni u Hrvatskoj, čime obrana želi osporiti postojanje međunarodnog oružanog sukoba između RH i BiH. Međutim, veći dio dokumenata obrane je predstavljen na dvosatnoj zatvorenoj sjednici.

"Na zatvorenoj smo raspravi dali na usvajanje dokumente kojima želimo pobiti tvrdnje iz svjedočenja bivšeg zapovjednika HVO generala Milivoja Petkovića", rekao je danas Blaškićev branitelj Anto Nobilo, koji je nakon Petkovićeva svjedočenja 23. juna bio "izrazito nezadovoljan" iskazom te je ocijenio da je Blaškićev bivši zapovjednik pogoršao poziciju obrane. Budući da je Petković, koji je bio pozvan svjedočiti kao svjedok suda, svoj iskaz dao putem video linka na zatvorenoj sjednici - i predstavljanje dokumenata kojima je obrana odgovorila na to svjedočenje održano je iza zatvorenih vrata.

Ako suci utvrde da dokazi obrane istinski dovode u pitanje kredibilitet Petkovićeva iskaza, odnosno zaključe da je on namjerno lažno svjedočio, sud bi mu mogao, u skladu s pravilom 91-e, izreći novčanu kaznu u visini do 200.000 nizozemskih guldena i-ili zatvorsku kaznu u trajanju do najviše sedam godina.

Slično je pitanje otvoreno i prilikom svjedočenja jednog drugog svjedoka suda, bivšeg zapovjednika 7. muslimanske brigade Šerifa Patkovića, koji je u potpunosti opovrgavao iskaz jedne svjedokinje obrane. Predsjedavajući sudac je tom prilikom primijetio kako bi sud mogao pokrenuti pitanje tko je od ova dva svjedoka dao lažni iskaz o okolnostima smrti Hrvata iz sela Dusina.

Završne riječi optužbe i obrane u predmetu Blaškić održat će se od 26. do 30 jula. Optužnica haškog tribunala tereti Blaškića za zločine koje su pripadnici HVO počinili nad Bošnjacima u njegovoj zoni odgovornosti od maja 1992. do januara 1994. U 20 točaka optužnice Blaškić je optužen za zločine koji se kvalificiraju kao teške povrede Ženevskih konvencija, kršenja ratnog prava i običaja te zločini protiv čovječnosti.

Vjera Bogati


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm