Home



PREURANJENA VIJEST O OPTUŽNICI PROTIV TUĐMANA




Mada u tužilaštvu odbijaju bilo da potvrde bilo da demantuju informaciju sarajevskog nedjeljnika o navodnoj optužnici protiv hrvatskog predsjednika, takva je vijest, po svemu sudeći, preuranjena

Dosljedan ustaljenoj praksi tužilaštva da "ne komentariše medijske izvještaje", zamjenik glavnog tužioca Tribunala, Grejem Bluit/Graham Blewitt, odbio je danas bilo da potvrdi bilo da demantuje izvještaj sarajevskog nedjeljnika "Dani"prema kojem je optužnica protiv hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana u spisima tužilaštva zavedena pod djelovodnim brojem IT-99-35.

Odbijajući da to komentariše, Bluit je samo ponovio kako je "strategija tužilaštva da istražuje i optužuje one koji su najodgovorniji za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava na teritoriji bivše Jugoslavije", te kako "ni jedan lider sa područja koje je u nadležnosti Tribunala nije imun na optužnice." Što je, smatra Bluit, "tužilaštvo jasno demonstriralo optužnicom protiv predsjednika Miloševića i drugih jugoslovenskih i srpskih lidera".

Imajući u vidu takvu strategiju tužilaštva, kao i ono što se o odgovornosti Hrvatske i njenog predsjednika posljednjih mjeseci čulo pred Tribunalom na suđenjima generalu Blaškiću i tandemu Kordić-Čerkez, optužnica protiv Tuđmana ne bi predstavljala neko veliko iznenađenje. Uprkos tome, vijest koju su lansirali sarajevski "Dani" je, po svemu sudeći, preuranjena. Jer, ukoliko je optužnica protiv Tuđmana zaista zavedena pod brojem IT-99-35, to bi značilo da je ona podignuta prije optužnice protiv Miloševića, zavedene kao IT-99-37. A to bi, opet, značilo da je optužnica "pod pečatom", te da je hrvatski predsjednik mogao - ili čak morao - da bude uhapšen kada se krajem jula pojavio u Sarajevu, na samitu Pakta stabilnosti. Mada su "zapečaćene" optužnice omiljena praksa glavnog tužioca Luiz Arbur/Louise Arbour, malo je vjerovatno da bi je ona primijenila u slučaju predsjednika Tuđmana, a ne i slučaju na predsjednika Miloševića. Inače, između Miloševićeve i navodne Tuđmanove optužnice, kao IT-99-36, "uglavio" se Radoslav Brđanin, bivši zamjenik premijera Republike Srpske, kojeg su na osnovu "zapečaćene" optužnice 6. jula u Banja Luci uhapsili pripadnici SFOR.

Da bi pod tim brojem, ipak, mogla da se vodi neka "zapečaćena" optužnica iz "hrvatske istrage" tužilaštva, recimo za "Oluju", ukazuje činjenica da je pismo Arburove predsjednici Tribunala - u kojem traži da se Savjet bezbjednosti UN formalno obavijesti o odbijanju Hrvatske da preda dokumente (prije svega one o "Oluji") - zavedeno pod brojem IT-99-35 misc 4 ("misc" - skraćenica za "razno"). Predstavnik za štampu Tribunala, Džim Lendejl/Jim Landale tvrdi, međutim, da se taj broj "ne mora odnositi ni na šta posebno", odnosno da brojevi koje stavlja Sekretarijat suda "mogu da budu korišćeni za različite vrste dokumenata, pa i za pismo koje je Arbur uputila predsjednici Mekdonald/McDonald".

Ko se, ako iko, krije iza šifre IT-99-35, saznaće se, ako ikad, vjerovatno tek nakon hapšenja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm