Home



SLUČAJ VUJIN PRED HAŠKIM TRIBUNALOM




Da li Vujin ''režimski advokat". Saslušanje o djelovanju Vujina može završiti kaznom za advokata ali i revizijom presude

Milan Vujin, bivši branitelj Duška Tadića, je "režimski advokat" koji je imao zadatak "da onemogući da se kaže istina o Kozarcu" i da na Tadića svali krivnju za zločine koji su u tom mjestu počinjeni nad Bošnjacima.

Ovo je najnovija od niza optužbi što ih na račun beogradskog advokata Vujina iznose svjedoci pred Žalbenim vijećem Haškog tribunala. Posljednji svjedok, koji je iznio i gore navedenu optužbu, bio je brat okrivljenoga Mladen Tadić. On smatra da je Vujin imao prilike, ali da nije htio dokazati da "Tadić nije bio u Kozarcu" u vrijeme progona Bošnjaka 1992. godine.

Tadić je prvostepenom presudom okrivljen za 11 točaka optužnice za zločine u području Prijedora, među kojima i za ubojstvo dva bošnjačka policajca u Kozarcu. Dok je ulagao žalbu na prvostepenu presudu, Tadić je ustvrdio da je oštećen, među ostalim, i djelovanjem svog bivšeg branitelja. Suci Žalbenog vijeća su zaključili da te tvrdnje zaslužuju njihovu pažnju, ali su saslušanje o djelovanju Vujina odvojili od žalbenog postupka. Na saslušanju o Vujinu oni sada nastoje utvrditi je li taj odvjetnik uistinu radio na štetu svog branjenika i time pokazao nepoštivanje suda.

Kroz svjedočenje Miloša Preradovića iz Prijedora, Tadićev pravni zastupnik Anthony Able/Entoni Ejbl je nastojao ukazati da je Vujin pokušao mijenjati izjave koje je taj svjedok davao o Tadiću. Drugi svjedok na saslušanju o Vujinu, beogradski novinar Milovan Brkić, optužio je cijelu srpsku službu bezbjednosti da je odabirala advokate (među njima i Vujina) i preko njih kontrolirala srpske optuženike na Tribunalu. Glavni cilj tog ''lanca kontrole'', tvrdi Brkić, bio je spriječiti da se kroz obranu nekog od optuženika ukaže na odgovornost visokih struktura vlasti u SRJ za zločine kojima sudi Haški tribunal.

Sam Duško Tadić, koji se pojavio kao prvi svjedok protiv Vujina, ustvrdio je da Vujin nije bio zainteresiran za njegovu obranu već samo za skrivanje dokaza o ulozi važnijih osoba iz RS ili SRJ. Prema tvrdnjama Tadića, njegov je odvjetnik izvještavao bivše vođe bosanskih Srba Karadžića i Mladića da Tadić "previše priča" haškim istražiteljima o ulozi srpskih kriznih štabova. Vujin je, navodno, u suradnji s bivšim policijskim šefom u Prijedoru Simom Drljačom spriječio da se na Tribunalu pojave svjedoci koji bi svjedočili u korist Tadića ali su mogli naškoditi srpskim policijskim zapovjednicima.

Interesantno je da se svi ovi akteri koje je spominjao Tadić nalaze na haškim optužnicama - od Karadžića i Mladića, preko članova bivšeg kriznog štaba za bosansku Krajine do Drljače koji je ubijen pri pokušaju hapšenja. Sad se i sam Vujin našao u ulozi "optuženog" zbog nepoštivanja suda.

U skladu s Odredbom 77 Pravilnika , postupak se pokreće protiv osobe za koju se sumnja da je prijetila i zastrašivala svjedoke ili je na drugi način ometala ''sprovođenje pravde" na Tribunalu. Maksimalne kazne za osobe za koje se utvrdi da su pokazale nepoštivanje suda su sedmogodišnja zatvorska kazna ili globa u visini do 200.000 guldena.

Desetak svjedoka, u ulozi svjedoka suda, je iznosilo optužbe na račun Vujina, a potom će odvjetnik, koji je i predsjednik srpske Advokatske komore, izvoditi svjedoke u vlastitu obranu.

Slučaj Vujin vodi se odvojeno od žalbenog postupka koji je okončan u julu. U ovom je trenutku neizvjesno hoće li zaključci sa saslušanja o Vujinu utjecati na presudu Tadiću. Ako suci zaključe da je Vujin naštetio Tadićevoj obrani do te mjere da je uskratio važne oslobađajuće dokaze, presuda Tadiću bi mogla biti revidirana. Ako pak suci zaključe da je djelovanje Vujina predstavljalo nepoštivanje suda, ali da nije bitno oštetilo Tadićevu obranu, ovaj će postupak završiti propisivanjem kazne odvjetniku. Radomir Kovač prošlog je mjeseca opunomoćio Vujina da ga brani pred Haškim tribunalom, ali će potvrda tog imenovanja ostati neizvjesna do donošenja presude u tekućem postupku.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm