Home



KARLA DEL PONTE SMIRUJE VAŠINGTON




U saopštenju dostavljenom Beloj kući, glavni tužilac Haškog tribunala demantovala medijske nagoveštaje da se priprema optužnica protiv NATO zbog intervencije u Jugoslaviji

Na ulasku u novu godinu američka administracija dobila je ohrabrujuću informaciju iz Haga. Reč je o poruci koja je došla iz sedišta Međunarodnog tribunala za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, odakle se oglasila glavni tužilac Karla del Ponte/Carla del Ponte sa jednim umirujućim saopštenjem za, inače, pred praznik prilično uznemirene duhove u zvaničnom Vašingtonu.

Kako se sad ispostavilo, za ovu buru u trouglu Hag-Brisel-Vašington glavni krivci ispali su, naravno, pre svega mediji. Konkretno, londonski "Observer" koji je pre dve nedelje najavio iz Haga da tužilac Međunarodnog tribunala ispituje neke okolnosti vezane za intervenciju NATO protiv Jugoslavije. Tu priču odmah su prihvatila i mnoga druga glasila, sa pojedinim interpretacijama koje su najavljivale kao "gotovu stvar" podizanje optužnice protiv političkih i vojnih rukovodilaca zapadnih zemalja - pa i protiv pilota koji su od marta do juna učestvovali u vazdušnim operacijama na Kosovu i u Srbiji.

Američka administracija vrlo je odlučno i brzo reagovala na te medijske izazove. "NATO se u potpunosti pridržavao pravila rata na Kosovu, uz preduzimanje posebnih mera da se kolateralna šteta svede na minimum" - rečeno je u kratkom saopštenju Bele kuće, jednom od retkih koje se pojavilo početkom nedelje, u prazničnom zatišju između Božića i Nove godine.

Odgovor sa nadležnog mesta u Hagu usledio je posle par dana. U saopštenju, poslatom u Vašington iz kabineta glavnog tužioca Međunarodnog tribunala Karle del Ponte - čija sadržina je stavljena na uvid izveštačima iz Bele kuće - povodom "slučaja Kosovo" rečeno je sledeće: "NATO nije pod istragom od strane ureda tužioca Međunarodnog tribunala za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji. Nema ni formalnog ispitivanja akcija tokom kampanje NATO na Kosovu. Tokom proteklih šest meseci, tužilac je primio informacije i susreo se raznim pojedincima i grupama koje su tražile istragu o akcijama NATO tokom sukoba na Kosovu, uključujući članove ruske Dume i nekoliko međunarodnih pravnih eksperata. Kao što je slučaj i sa ostalim informacijama, osoblje javnog tužilaštva razmatra i ove informacije".

Povodom objašnjenja iz Haga, iz kabineta predsednika Klintona/Clinton ukazano je da je Međunarodni tribunal povukao pravi potez maja ove godine - kad je optužio Slobodana Miloševića i grupu njegovih saradnika za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti na Kosovu. U Vašingtonu se tim povodom ne kriju iščekivanja da će u tom pravcu ići dalja angažovanja Haškog suda. Konkretno, to znači da se pred Međunarodni tribunal izvedu svi optuženi za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji - od Vukovara, preko Bosne, pa sve do onih koji su izdvojeni za zlodela na Kosovu.

Istim povodom, predstavnik za štampu Pentagona Krejg Kvigli/Craig Quigley izjavio je da će vazdušna kampanja NATO protiv Jugoslavije ući u vojnu istoriju kao intervencija bez premca - kad je reč o nastojanjima zapadne koalicije da se izbegnu civilne žrtve u napadima iz vazduha koji su trajali 78 dana i bili usmereni na vojne ciljeve u Srbiji, na Kosovu i u Crnoj Gori. Prema informaciji iz Ministarstva odbrane SAD, u skoro 10.000 misija vazdušnih napada – koje su saveznici izvršili od 24. marta do 8. juna u operaciji "Zajednička snaga" - pogođeno je bilo 99,6 odsto predviđenih vojnih ciljeva.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm