Home



KOLIKO JE DVA I DVA




Mada je u izjavama istražiteljima tužilaštva naveo da mu se činilo da pripadnici HV "sistematski" pale kuće u krajinskim selima, bivši pripadnik civilne policije UN u unakrsnom ispitivanju objasnio da je vremenom "zbrojio dva i dva" i zaključio da su ti vojnici "izmakli kontroli" i na svoju ruku činili zločine. Razmena božićnih čestitki

Normand Boucher, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuNormand Boucher, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Bivši pripadnik civilne policije UN u Kninu, Kanađanin Norman Buše/Normand Boucher, je prvog dana operacije "Oluja" za dlaku izbegao smrt a nekoliko dana kasnije stan mu je delimično opljačkan. Sve što mu se događalo do odlaska iz Krajine 22. avgusta 1995. godine opisao je u tri izjave istražiteljima tužilaštva i jednoj sinoć datoj odbrani Ante Gotovine, koji se zajedno sa generalima Ivanom Čermakom i Mladenom Markačem tereti za zločine nad srpskim civilima i njihovom imovinom u avgustu i septembru 1995. godine.

Buše je u današnjem svedočenju opisao kako ga je ujutro 4. avgusta 1995. godine iz sna trgao zvuk granate koja je pogodila u objekat pored njegovog stana u Kninu. Dok se spuštao niz stepenice ka podrumu, druga granata je probila krov i uletela u njegov apartman na poslednjem spratu. Kada je nešto kasnije izašao iz skloništa, video je, kaže, da je još osam do deset okolnih kuća oštećeno u granatiranju. Posle celodnevnog skrivanja na dve lokacije u Kninu svedok je predveče prebačen u bazu UN.

Prvu posmatračku patrolu Buše je zajedno sa kolegom iz civilne policije sproveo 7. avgusta. U obilasku Knina videli su hrvatske vojnike koji su "ne skrivajući se" iznosili odeću, nameštaj i električne uređaje iz kuća. Obišao je i svoj stan u kojem su, tvrdi, nedostajali televizor i nova kožna jakna. Dan kasnije je nedaleko od Knina video leš muškarca u uniformi sa prostrelnom ranom na glavi, a potom i tela muškarca i žene pored traktora. Kada je pošao na sastanak u Šibeniku, Buše je, kaže, prolazeći kroz selo Kosovo video hrvatske vojnike kako iz kamiona na kojima je pisalo "Puma" iznose kanistere sa benzinom i kreću ka kućama. Na povratku je video da je većina kuća bila u plamenu.

Mada je u izjavama istražiteljima tužilaštva naveo da mu se činilo da su vojnici "sistematski" palili kuće, u unakrsnom ispitivanju je rekao da je vremenom "zbrojio dva i dva" i zaključio da su ti vojnici "izmakli kontroli" i na svoju ruku činili zločine. Na pitanje Gotovininog branioca Kihoa/Kehoe na osnovu kojih činjenica je došao do takvog zaključka, Buše je odgovorio da je bilo kuća koje nisu bile spaljene a da je Ivan Čermak javno pozivao Srbe da ne napuštaju Krajinu, što znači da vlast nije želela da ih protera. Primetio je, takođe, da su hrvatski vojnici štitili pravoslavne crkve, što je, po njemu, još jedan od dokaza da nije bilo namere da se srpski civili proteraju.

Odgovarajući na pitanja branioca o granatiranju Knina, svedok je rekao da su se njegov stan i druge oštećene kuće nalazili nadomak kasarne i policijske stanice. Bilo je, kaže, jasno da hrvatska strana želi da neutrališe vojne ciljeve i dodaje da bi "i on uradio isto".

Bušeovo unakrsno ispitivanje je i okončano u prijateljskom tonu, pošto je nakon njegove božićne čestitke svima u sudnici, veće dozvolilo Gotovinoj odbrani da u ime svog klijenta svedoku uzvrati lepim željama za novogodišnje praznike. Potom su i druga dvojica optuženih ustali i pridružili se Gotovininoj čestitki.

Suđenje hrvatskim generalima se nastavlja nakon zimske sudske pauze - 12. januara sledeće godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 392

POLICAJAC I DŽENTLMEN: Šta je optuženi doručkovao pre 16 godina?
OMETANJE PRAVDE: Zatvorske kazne za zastrašivanje svjedoka
INSAJDER PROTIV INSAJDERA: Dve verzije incidenta u Gruborima
PATRICK ROBINSON: Predstavljamo novog predsjednika Haškog tribunala