Home



NOVI DOKAZI FABRIKOVANJA IZVEŠTAJA O GRUBORIMA




Bivši komandant antiterorističke jedinice "Lučko" Josip Turkalj kaže da je krajem avgusta 1995. godine prisustvovao razgovoru u kojem je rečeno da ubistvo srpskih staraca u krajinskom selu Grubori treba predstaviti kao slučajni incident u kojem su civili poginuli u unakrsnoj paljbi, "bez obzira na to da li je to tačno ili ne"

Josip Turkalj, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuJosip Turkalj, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Mada je za vreme i nakon operacije "Oluja" bio komandant antiterorističke jedinice "Lučko" hrvatske specijalne policije, svedok optužbe Josip Turkalj nije učestvovao u akciji čišćenja koju je ta jedinica sprovela 25. avgusta 1995. godine u dolini Plavno. Tom prilikom je u selu Grubori ubijeno pet srpskih civila i zapaljeno više kuća, što je jedan od najtežih incidenata iz optužnice protiv generala Gotovine, Čermaka i Markača. Turkalj je u Hag pozvan da bi objasnio svoju ulogu u kontroverznim događajima nakon te akcije, o kojima je već bilo reči na suđenju.

Prvi izveštaj je već 25. avgusta 1995. napisao Josip Čelić, komandant akcije čišćenja u dolini Plavno. U tom je izveštaju stajalo da su specijalci kroz Grubore i dolinu Plavno prošli bez problema i bez otpora zaostalih srpskih snaga. Kada je izveštaj stigao do komandanta specijalne policije Mladena Markača, Čelić je – kako je svedočio u septembru ove godine - pozvan da se hitno javi u štab u Gračacu gde su mu Markač i njegov zamenik Željko Sačić rekli da nisu zadovoljni izveštajem i da mora da napiše novi, u koji će uneti da je došlo do oružanog sukoba u kojem su poginuli civili. Da bi se stvar ubrzala, novi izveštaj mu je izdiktirao Sačić.

U intervjuu koji su haški istražitelji obavili s njim 2005. godine, Turkalj je rekao da je i sam čuo da Sačić govori Čermaku da događaj u Gruborima treba da bude predstavljen kao slučajni incident u kojem su civili poginuli u unakrsnoj paljbi, "bez obzira na to da li je to tačno ili ne". To je, po njegovom iskazu, rečeno 31. avgusta 1995. u Čermakovoj kancelariji u Kninu, neposredno nakon što su predstavnici vojske i policije obišli Grubore. Tom prilikom Čelić mu je, tvrdi, rekao da "ne zna šta se dogodilo" tokom operacije Plavno.

Dan nakon posete Gruborima, Turkalj je po Markačevom naređenju pozvao sve niže zapovednike jedinice "Lučko" u Zagreb i naložio im da sačine nove izveštaje o akciji u dolini Plavno. Josip Čelić je u tom dokumentu još jednom naveo da je bilo borbi, a Turkalj tvrdi mu nije bilo neobično što mu je samo dan ranije rekao da ne zna ništa o incidentu. Čelić je, inače, u svom iskazu rekao da je u Zagrebu samo potpisao prekucanu verziju izveštaja koji mu je Sačić nekoliko dana ranije izdiktirao.

Dokazujući da je prikrivanje dokaza o ubistvu u Gruborima nastavljeno i narednih godina, tužiteljica je predočila naređenje generala Markača iz 1999. godine kojim se nalaže rashodovanje i brisanje iz vojne evidencije dela naoružanja korišćenog u akciji čišćenja doline Plavno, iako je istraga o tom incidentu još bila u toku a balističke analize nisu urađene. Turkalj, koji je tokom iskaza nastojao da zaštiti svog nekadašnjeg komandanta generala Markača, je odgovorio da u tome ne vidi ništa neobično i da se radilo o jednoj "rutinskoj stvari".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 392

POLICAJAC I DŽENTLMEN: Šta je optuženi doručkovao pre 16 godina?
OMETANJE PRAVDE: Zatvorske kazne za zastrašivanje svjedoka
INSAJDER PROTIV INSAJDERA: Dve verzije incidenta u Gruborima
PATRICK ROBINSON: Predstavljamo novog predsjednika Haškog tribunala