Home



SARADNJA SA HAGOM JE OKOSNICA DEJTONA




Saopštenje vlade SAD povodom početka suđenja generalu Radislavu Krstiću za ratne zločine i genocid u Srebrenici - Najveći deo optuženih koje traži Haški tribunal mirno živi u Srbiji ili se skriva u Republici Srpskoj

Američka administracija, kojoj je već počelo odbrojavanje u Vašingtonu pred novembarske izbore za predsednika države i Kongres, veoma je angažovana u nastojanjima da upiše bivšu Jugoslaviju u jedno od svojih pozitivnih istorijskih nasleđa. Žigosanje i osuda ratnih zločinaca sa Balkana imaju značajno mesto u tim nastojanjima, za koja Klintonova ekipa dobija generalnu podršku tamo gde joj je to najpotrebnije - u javnosti i među zakonodavcima na Kapitol Hilu/Capitol Hill.

Posle nedavnog raspisivanja međunarodnih poternica, sa nagradama od po pet miliona dolara za pomoć u privođenju Slobodana Miloševića, Radovana Karadžića i Ratka Mladića, vlada SAD oglasila se za vikend i zvaničnim saopštenjem povodom početka haškog procesa generalu Radislavu Krstiću, jednom od najistaknutijih članova komandne strukture bosanskih Srba u ratu 1992-95.

"Masakr Bošnjaka u Srebrenici, jula 1995, bio je najstrašniji pojedinačni zločin u Evropi od kraja Drugog svetskog rata. Masovna ubistva civila dogodila su se, kako je saopšteno, i u Kravici, Konjevića Polju, Potočarima, Karakaju i na drugim mestima. Međunarodni tribunal za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije počeo je proces kojim se izvršava pravda nad odgovornima za te zločine. Pritvoreno je već 45 optuženih za ratne zločine, nekima od njih već je i suđeno. Na slobodi je još 29 optuženih za ratne zločine u Bosne i Hercegovini, među njima i nekadašnji predsednik bosanskih Srba Radovan Karadžić i njegov najviši ratni komandant Ratko Mladić", navodi se, pored ostalog, u saopštenju Stejt departmenta povodom početka procesa pred Haškim tribunalom generalu Radislavu Krstiću.

U izjavi američke vlade konstatuje se da u Srbiji i Republici Srpskoj sasvim slobodno živi ili se krije najveći broj optuženih za ratne zločine u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu. "Od ključnog je značaja da se svi počinitelji ratnih zločina i genocida na Balkanu izvedu pred lice pravde", konstatuje se u vašingtonskom saopštenju, uz zaključak da saradnja sa Međunarodnim tribunalom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji predstavlja, kad je reč o Bosni i Hercegovini, "okosnicu mirovnog sporazuma iz Dejtona/Dayton".

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 5

SUĐENJE ZA GENOCID U SREBRENICI: Nastavljeno suđenje generalu Radislavu Krstiću
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Prva svjedočenja žrtava silovanja
REPORTAŽA: Negiranje krivice pravilo a priznanje izuzetak